• In English
 • Розроблено проект нового порядку конкурсного відбору підручників та посібників – триває громадське обговорення
  Міністерство освіти і науки України, опубліковано 28 квітня 2021 року о 12:34

  Міністерством освіти і науки України розроблено проект Порядку конкурсного відбору підручників (крім електронних) та посібників для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників. 

  Основна мета документа – розв’язання проблем якості шкільної навчальної літератури шляхом забезпечення відкритості і прозорості проведення конкурсного відбору підручників з навчальних предметів й інтегрованих курсів та посібників для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників згідно з переліком підручників/посібників, у виданні яких за кошти державного бюджету є потреба. 

  Документ оприлюднено для громадського обговорення. Зауваження та пропозиції приймаються до 23 травня 2021 року на електронні адреси: konkurs.imzo@gmail.com та khomenko@mon.gov.ua.

  Проектом пропонується проведення конкурсу посібників як окремо для кожного класу ЗЗСО (наприклад, для 9-х класів), так і для кількох класів одночасно (наприклад, 9-х та 10-х класів).

  Відповідно до проекту документа в конкурсі можуть брати участь лише ті підручники/посібники, що вже мають гриф, тобто пройшли комплексну експертизу (психолого-педагогічну, науково-методичну та антидискримінаційну). 

  Пропонується, що конкурс буде складатися з двох частин:

  • проведення дизайнерської експертизи підручників/посібників;
  • вибір підручників/посібників закладами освіти, визначеними цим Порядком, за їх електронними версіями та їх обговорення.

  Для проведення конкурсу передбачено утворення кількох комісій: 

  • Комісія з прийому комплектів конкурсних матеріалів;
  • Конкурсна комісія;
  • Дизайнерська комісія;
  • Апеляційна комісія.

  Проект розроблено відповідно до статей 4, 75 Закону України «Про освіту», статті 37 Закону України «Про загальну середню освіту», постанови Кабінету Міністрів України від 23 січня 2019 року №41 «Про затвердження Порядку забезпечення підручниками та посібниками здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників», підпункту 68 пункту 4 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №630.

  Крім того, документ розроблено на виконання доручення Міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета. 

  За його словами, допущені раніше помилки або халатність призвели сьогодні до зниження якості шкільної літератури. Недоречні відомості у підручниках стають не лише предметом громадського осуду, але й дискредитують українську освіту, викликаючи обґрунтоване обурення як вчителів, так і батьків. 

  «Ця проблема комплексна і потребує системного підходу до її вирішення. У запропонованому проекті Порядку конкурсного відбору підручників та посібників вбачаю один із перших кроків до цього. Вважаю, що після обговорення та врахування думок експертів й громадськості ми започаткуємо нову, прозору, більш ретельну процедуру визначення кращих авторів та їхніх робіт», – зауважив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет. 

  Зазначимо, у 2021 році передбачається друк підручників для учнів 4-х, 8-х класів та навчально-методичної літератури для педагогічних працівників загальним накладом 11 млн 264 тис. 529 примірників.

  Нагадаємо, розпочалось підвищення кваліфікації керівників пілотних закладів Нової української школи у 5-9 класах.