• In English
 • Розподілена генерація: енергетичний щит України в умовах війни, - Держенергонагляд
  Державна інспекція енергетичного нагляду Укрaїни, опубліковано 07 червня 2024 року о 13:26

  Атаки росії на українську енергосистему завдали серйозної шкоди, особливо об’єктам генерації. Саме тому розподілена генерація виходить на перший план як альтернатива.

  Замість великих централізованих електростанцій, які систематично руйнує росія, децентралізована генерація пропонує мережу дрібних джерел енергії, розподілених по всій країні. Це робить енергосистему стійкішою до атак, адже пошкодження одного з джерел не призведе до відключення електроенергії для всіх.

  Переваги розподіленої генерації не обмежуються лише стійкістю та енергонезалежністю – це також сприяє розвитку локальної економіки, створюючи нові робочі місця та стимули для розвитку інновацій.

  Для впровадження розподіленої генерації, в Україні здійснено необхідні законодавчі зміни для стимулювання розвитку цієї сфери, зокрема щодо спрощення процедури підключення до електромереж для об'єктів розподіленої генерації, надання пільг для виробників електроенергії з ВДЕ тощо.

  Сьогодні питанню підключення розподіленої генерації до електромереж приділена особлива увага Уряду, Міністерства енергетики та інших органів виконавчої влади всіх рівнів. До настання холодів необхідно під’єднати максимальну можливу кількість таких об’єктів розподіленої генерації з метою стабільного проходження прийдешнього осінньо-зимового періоду. Вже тривають роботи із підключення таких об’єктів у декількох регіонах країни.

  Держенергонагляд своєю чергою докладає максимальних зусиль для якнайшвидшого підключення розподіленої генерації. У разі, коли виникають питання або суперечки щодо підключення до електромереж, у відомстві існують інструменти для розв’язання проблемних питань. А саме можна:

  Також звернення приймаються через урядову «гарячу лінію» 1545.

  Зважаючи на умови, що склалися в українській енергетиці після російських атак, зверненням з питань приєднання об'єктів розподіленої генерації до електричних та газових мереж надано вищий пріоритет.

  Розподілена генерація має стати важливим інструментом для забезпечення енергетичної безпеки України в умовах війни. Це децентралізована, стійка система, що може допомогти подолати наслідки російської агресії та збудувати більш стійку енергетичну систему в майбутньому.