За ініціативи Міністерства соціальної політики України та за підтримки Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні 30 листопада 2017 року розпочалась дводенна Всеукраїнська нарада з питань покращення взаємодії у сфері протидії торгівлі людьми.
Метою Всеукраїнської наради є посилення взаємодії структурних підрозділів, відповідальних за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, обласних та Київської міської державних адміністрацій, департаментів боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми Національної поліції та громадських організацій, які працюють у цій сфері.
З вітальним словом під час відкриття наради виступили заступник Міністра соціальної політики Наталія Федорович, перший заступник Генерального прокурора України Дмитро Сторожук, заступник голови Національної поліції України Віталій Невгад, офіцер відділу Сприяння розвитку демократії та врядування Агентства США з міжнародного розвитку Донна Кернер, а також офіцер Політичного відділу Посольства США в Україні Антон Купер.
Наталія Федорович під час свого виступу зауважила, що надзвичайно важливим є проведення таких заходів, які дають змогу покращити ситуацію у сфері протидії торгівлі людьми та налагодити співпрацю між основними суб’єктами взаємодії. Зокрема, обговорити проблемні питання у впровадженні Національного механізму взаємодії в областях та знайти шляхи їх вирішення. «Ми очікуємо від цієї наради покращення співпраці органів соціального захисту населення, правоохоронних органів та громадських організацій у підвищенні рівня ідентифікації осіб, які постраждали від торгівлі людьми», зауважила заступник Міністра.
«Діяльність у сфері протидії торгівлі людьми стала кращою, але цього недостатньо. Ці два дні мають бути направлені на покращення взаємодії між основними суб’єктами у сфері протидії торгівлі людьми», підкреслив перший заступник Генерального прокурора України. Дмитро Сторожук також наголосив на необхідності докладати максимум зусиль у боротьбі з торгівлею людьми, зокрема на посиленні розкриття злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми.
Заступник голови Національної поліції України Віталій Невгад зазначив, що під час наради потрібно обговорити питання координації зусиль у напрямку діяльності у сфері протидії торгівлі людьми. Віталій Невгад зазначив, що у 2017 році питання протидії торгівлі людьми стало одним з найпріоритетніших напрямків діяльності Національної поліції України. Про це свідчить збільшення втричі кількості осіб, яких було виявлено та визнано потерпілими в рамках відкритих кримінальних проваджень за ст. 149 Кримінального кодексу України.
Донна Кернер зазначила, що Уряд США підтримує заходи з протидії торгівлі людьми вже близько 20 років та допомога надається тисячам осіб, які постраждали від такого ганебного явища. Вона зазначила, що однією з проблем злочину торгівлі людьми є те, що його складно виявити та він є досить прихованим, а також те, що «люди хочуть більше заробити коштів, що спонукає їх виїжджати за кордон, і це стає пасткою для таких осіб». «Ми плануємо допомогти Уряду України у покращенні Національного механізму взаємодії у сфері протидії торгівлі людьми», вона додала.
Перший день наради був присвячений обговоренню актуальних питань взаємодії суб’єктів Національного механізму взаємодії, зокрема: проблем співпраці органів соціального захисту та правоохоронних органів, результатів розслідування кримінальних проваджень, відкритих за ст. 149 Кримінального кодексу України, результатів роботи підрозділів боротьби з торгівлею людьми Національної поліції України та проблем співпраці суб’єктів Національного механізму взаємодії.
Під час наради голова Всеукраїнської коаліції громадських організацій, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми, Марина Пасєчник презентувала результати належного моніторингу Національного механізму взаємодії, проведеного Коаліцією протягом 2017 року.
Також під час наради виступили представники департаментів соціального захисту населення Дніпропетровської, Харківської та Миколаївської областей та поділитися позитивним досвідом співпраці з територіальними підрозділами боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми Національної поліції України.
Наприкінці роботи першого дня наради учасники обговорили в робочих групах проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку моніторингу взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми», який планується затвердити, що дозволить регулярно перевіряти стан реалізації державної політики у сфері протидії торгівлі людьми та співпрацю всіх суб’єктів, які працюють у цій сфері.