• In English
 • Роман Ілик: Однією із стратегічних цілей МОЗ залишається безперервне забезпечення громадян ефективними і якісними ліками
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 08 січня 2019 року о 14:00

  Заступник Міністра охорони здоров'я України Роман Ілик в інтерв'ю для інтернет-порталу «Аптека» розповів про результати роботи та вдосконалення програми «Доступні ліки», Національного переліку лікарських засобів, впровадження 2D-кодування для контролю якості лікарських засобів, взаємодію з фармринком.

  На початку грудня 2018 року Уряд ухвалив Стратегію реалізації державної політики забезпечення населення України лікарськими засобами на період до 2025 року. Вже є чіткий план дій з реалізації цієї Стратегії для забезпечення ефективними лікарськими засобами та їхньої доступності, створення передумов для зниження вартості препаратів.

  «Незмінними залишаються стратегічні цілі МОЗ України: підвищення економічної та фізичної доступності ліків, забезпечення громадян якісними лікарськими засобами з доведеною ефективністю, зниження рівня безвідповідального самолікування, організація належного контролю за обігом ліків», – зазначив Роман Ілик.

  Впровадження програми «Доступні ліки» дало вже кілька позитивних змін:

  • зменшення кількості викликів швидкої медичної допомоги на 17 тис. за рік;
  • постійне зниження вартості ліків, включених до програми, зокрема, імпортних. За окремими позиціями ціна знизилася на 40–50% та навіть на 70%. Споживання цих ліків збільшилося на 70% – це означає, що ліки стали доступнішими для українців, пацієнти почали систематично лікуватися під наглядом лікаря.

  Нині за програмою «Доступні ліки» пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та діабетом 2 типу можуть отримати 261 препарат, з них 59 – безоплатно, а інші – з невеликою доплатою.

  Впровадження електронного рецепта та електронного документообігу надасть можливість розширити програму на інші напрямки.

  Ще один важливий напрям – вдосконалення Національного переліку лікарських засобів, до якого входять 427 безпечних та реально працюючих діючих речовин від поширених хвороб. Результат роботи оновленого Національного переліку – зменшення тягаря на кишеню пацієнта більше ніж на 1 млрд грн. Лікарні закупили ліків, що увійшли до переліку, в цьому році більше ніж на 1 млрд грн. Відповідно до аналізу фармринку на таку ж суму менше на ліки витратили пацієнти.

  Наразі ведеться робота для впровадження 2D-кодування і маркування упаковок лікарських засобів та впровадження нових моделей державного регулювання цін. Це дасть змогу за допомогою електрон­них інструментів контролювати обіг препаратів від виробника чи імпортера до кінцевого споживача. Водночас це тривала, складна політика, що потребує часових і матеріальних затрат, яку необхідно впроваджувати поетапно.

  «Міністерство прагне формувати нормотворче поле через повний цикл виробництва публічної політики. Ми відкриті для пропозицій, організовуємо дебати, круглі столи, публічні обговорення – намагаємося чути одне одного, щоб реально удосконалити правила, за якими живемо та працюємо», – зазначив заступник Міністра, наголошуючи на важливості взаємодії бізнесу та Міністерства.