• In English
 • Родинна політика України на економічному форумі «Європа у пошуках лідерства» - тези виступу Міністра соціальної політики Марини Лазебної. Частина 3
  Міністерство соціальної політики України, опубліковано 10 вересня 2021 року о 17:02

  Міністр соціальної політики України Марина Лазебна представила на ХХХ Економічному форумі в Польщі стратегічні рішення України щодо інвестицій у потенціал сімей, прийняті у відповідь на виклики глобальних змін.

  Вона виділила три ключові тривалі загальносвітові тенденції, до яких має адаптуватись сімейна політика:

  - старіння населення,

  - скорочення формальної зайнятості,

  - зростання нерівності.

  Пенсійні системи багатьох країн вже відчули наслідки демографічних змін і змін ринку праці. Україна не виняток. Тривалість життя зростає, народжуваність зменшується. Поширюються нові нестандартні форми зайнятості: робота фрілансерів, робота через цифрові платформи, служби доставки та таксі тощо. Вони не забезпечують належного рівня соціального захисту.

  У відповідь на ці два виклики Україна принципово розширює охоплення людей пенсійними накопиченнями.

  Плануючи запуск обов’язкових та розвиток добровільних пенсійних накопичень, Уряд оцінив вплив на бюджет, ВВП, доходи людей. Пенсійні накопичення знижують негативний вплив демографії на добробут людини в поважному віці. Відповідно для родини пенсіонер не стає тягарем. Людина стає відповідальнішою за свою старість, зацікавленою в детінізації та сплаті податків. Також пенсійні накопичення – це довгостроковий внутрішній інвестиційний ресурс, який збільшує ВВП.

  Інвестування пенсійних накопичень в економіку за 30 років дасть додаткових 25% до ВВП та до 2,5 мільйона нових робочих місць. Відповідно зростатимуть находження до солідарної пенсійної системи, можливості держави збільшувати і солідарні пенсії.

  Зростання нерівності і ризик бідності – це також критичні виклики, які має таргетувати державна родинна політика.

  «Не повинно бути так, щоб жінка, або мешканець села, або дитина без батьків, або людина з інвалідністю мали менше можливостей для реалізації та гідного життя. Рівні можливості – це шлях до добробуту та суспільства щасливих людей.

  У відповідь на цей виклик ми викорінюємо дискримінаційні стереотипи. В Україні існували додаткові відпустки, які надавались лише матерям. Цього року ми змінили законодавство, і тепер скористатись такою відпусткою може будь-хто з батьків, незалежно від статі. Також чоловікам надаємо відпустку при народженні дитини. Виховання дітей – не лише жіноча справа. Участь батька у вихованні дитини від народження створює між ним і дітьми міцний зв’язок. І це змінює життя чоловіків на краще», - розповіла Марина Лазебна.

  У кожної дитини має бути родина. 9 з 10 маленьких українців, які втрачають батьків, знаходять нові родини.

  Україна послідовно розвиває систему соціальних послуг у громадах, превенцію, щоб зберегти родину для дитини, допомогти розвивати батьківський потенціал і вийти з бідності.

  У цій політиці Уряд розглядає соціальні виплати як інвестиції в майбутнє нашого народу.

  Зараз допомога малозабезпеченим багатодітним сім’ям надається за умови, якщо їхні діти ходять до школи. Ці родини отримали кошти на придбання необхідного дітям для школи. В школах діти з малозабезпечених багатодітних сімей отримують безкоштовне харчування. Таким чином, держава мотивує батьків до того, щоб вони забезпечували право дитини на освіту і дитина мала більше можливостей у майбутньому.

  «Також зараз ми проводимо велику цифровізацію соціальної сфери. Кожна людина у великому місті чи маленькому селі зможе отримати соціальний захист через «єдине вікно» без черг та зайвих паперів.

  Держава при цьому бачитиме в одному місці всі вразливі соціальні групи та їх потреби, контролювати та ефективно планувати соціальні видатки.

  Це інвестиція в прозорість, рівність і адресність. Вона дасть економію близько 5% бюджету соціальних допомог на рік, які можна буде направити на додаткову соціальну підтримку», - повідомила Марина Лазебна.

  Фундаментом для суспільства рівних можливостей є гідна робота для кожного.

  Людям з інвалідністю важче знайти роботу. Для подолання цього бар’єру запрацював проект «Працюй вільно». Це інтернет-портал, де люди з інвалідністю можуть знайти роботу, а роботодавці - кваліфікованих працівників. Там можна пройти співбесіду онлайн із сурдоперекладом, пройти навчання під потреби роботодавця, отримати супровід на робочому місці.

  Цей проект – перспектива роботи для майже 1,5 мільйона людей з інвалідністю.

  Ще одна нова державна програма: допомога безробітним з бідних родин заснувати власний бізнес.

  «Через таку програму замість малозабезпечених родин держава отримує платників податків, які створюють ще й нові робочі місця. Коли ми пілотували два роки назад цю програму, то доходи учасників пілоту через рік роботи складали від 3 до 12 середніх зарплат по країні.

  Така інвестиція вже в перший рік може дати близько 2-3 тисяч нових малих підприємців», - розповіла Марина Лазебна.