• In English
  • ReBuild Ukraine: об'єднання зусиль для відбудови України
    Міністерство розвитку громад та територій України, опубліковано 13 листопада 2024 року о 14:04

    У Варшаві розпочала роботу IV Міжнародна виставка та конференція ReBuild Ukraine Construction & Energy. Делегація Міністерства розвитку громад та територій України у складі урядової команди бере активну участь у інвестиційній конференції, організованій Єврокомісією і Урядом України в рамках ReBuild Ukraine.

    Захід найвищого рівня об'єднує представників країн-партнерів, міжнародні фінансові організації та бізнеси, які зацікавлені інвестувати у проекти відновлення України, та громади.

    Напередодні відкриття, відбулася низка важливих заходів за участі урядовців та бізнесу та урядовців. щодо пріоритетних напрямків роботи Мінрозвитку.

    Зокрема, нетворкінг “Стратегії Уряду України та місцеві ініціативам з відновлення країни”, організований Forvis Mazars за участі представників Міністерства розвитку громад та територій, Міністерства економіки та Міністерства енергетики України, представників уряду Франції та ЄБРР.

    За словами заступника Міністра розвитку громад та територій України Марини Денисюк, яка взяла участь нетворкінгу, ключовими пріоритетами роботи Міністерства на 2025 рік наразі є:

    • забезпечення доступу людей до базових послуг: водо- і теплопостачання, а створення умов для енергетичної незалежності громад шляхом розбудови мережі розподіленої генерації;
    • розробка індивідуальних житлових рішень для підтримки внутрішньо переміщених осіб, зокрема надання кредитів на житло, а також будівництво соціального житла для вразливих груп населення;
    • стале функціонування українського морського коридору для забезпечення транспортування сільськогосподарської продукції для забезпечення продовольчої безпеки світу. 

    Ці пріоритети мають своє відображення у конкретних інвестиційних проектах, які входять до єдиного портфелю – Single Project Pipeline. Міністерство розвитку громад і територій спільно з Міністерством економіки та Міністерством енергетики працюють над розробкою нової методології пріоритезації проектів, яка буде представлена на початку 2025 році. Це підвищить спроможність до залучення інвестицій як на національному, так і на місцевому рівнях. 

    “Попри війну, постійні обстріли та руйнування інфраструктури, ми повинні дбати про економічне відновлення країни вже зараз. Пріоритетним завданням Уряду є забезпечення прозорих, сталих та ефективних відновлювальних робіт по всій країні. Мінінфраструктури зосереджене на забезпеченні ефективної координації між центральними органами влади, громадами та міжнародними партнерами для досягнення цієї мети. Наші міжнародні фінансові партнери, представники приватного сектору вже зараз зацікавлені інвестувати у проекти відбудови. Наше завдання - привести всіх до спільного знаменника, аби громади змогли чітко окреслити свої першочергові потреби і перспективні проекти, а інвестори розуміли, на яких умовах вони можуть долучитися до їх реалізації. Активно працюємо над тим, аби проєкти відновлення рівні громад, муніципалітетів та регіонів були частиною Єдиного інвестиційного портфелю проектів”, — підкреслила Марина Денисюк.

    Під час нетворкінгу також відбулася зустріч з уповноваженим президента Франції з відновлення України П’єром Ельброном та керуючим директором ЄБРР в Україні та Молдові Арвідом Тюркнером. Партнери наголошують на важливості продовження підтримки української економіки у такі складні часи для забезпечення її стабільності.

    Ще одна важлива зустріч була організована американсько-українсько діловою радою (USUBC) та PwC “Відновлення України: Відновлення інфраструктури та міжнародні бізнес-можливості”.

    Ця зустріч об'єднала представників бізнесу, партнерів та клієнтів PwCу сфері інфраструктури, будівництва, інжинірингу та суміжних галузей для відкритого діалогу із заступником Міністра розвитку громад та територій України Мариною Денисюк та головою Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Сергієм Сухомлином. Дискусія була зосереджена на можливостях для міжнародної бізнес-спільноти у відновленні та розвитку інфраструктури України.

    Оскільки Україна потребує мільярдних інвестицій на відбудову, партнерам та бізнесу важливо розуміти принципи та механізм формування проектів, які були б належним чином структурованими та адаптованими. Для цього важливо сформувати законодавчу рамку для всіх проектів відновлення як на місцевому, так і на національному рівнях.

    Заступник Міністра окремо представила учасникам заходу реформу управління публічними інвестиціями, розповіла про формування Єдиного портфелю інвестиційних проектів та принципи їх пріоритезації.

    Наразі гостро стоїть питання проходження зими у прифронтових регіонах Тому першочергове завдання полягає у тому, щоб закрити потреби цих регіонів, завдяки  грантовій підтримці для закупівлі газопоршневих та газотурбінних станцій та забезпечення розподіленої генерації. Зі свого боку тилові регіони працюють над залученням приватних інвестицій для цих потреб. 

    За словами Сергія Сухомлина, Україні потрібні мільйони квадратних кілометрів житла для того, щоб українці могли повернутися з-за кордону. Агентство відновлення буде реалізовувати проект із будівництва соціального житла в громадах. Це перші 50 тис. квартир. Керівник Агентства окремо зупинився на поточних напрямках роботи, серед яких: забезпечення енергетичної стійкості громад, будівництво водогону в Миколаєві, прифронтова логістика, забезпечення експортного потенціалу України та модернізації прикордонних пунктів пропуску.

    “Наше завдання -  допомогти громадам стати більш автономними та знизити їх залежність від центральних систем постачання електричної та теплової енергії.  Агентство планує втілити проект із заміни вуличного освітлення в громадах на світлодіодне. Це дозволить зекономити 580 ГВт електроенергії на рік по всій країні. На об’єктах критичної інфраструктури планується встановити сонячні електростанції. Також Агентство вже розпочало реалізацію проекту з будівництва водогону для забезпечення постійного доступу до чистої води для мешканців Миколаєва”, - зазначив Сергій Сухомлин.

    Також він наголосив, що реалізація проектів державно-приватного партнерства має перспективу як на державному рівні. Це дозволить залучити додаткові ресурси для відновлення.