• In English
 • П’ять років переміщення: Проблеми та успіхи інтеграції у громади

  У Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МТОТ) відбулась презентація Звіту дванадцятого раунду Національної моніторингової системи (НМС) ситуації з внутрішньо переміщеними особами, яка поводиться Агентством ООН з питань міграції (МОМ) у партнерстві з МТОТ та Мінсоцполітики для регулярного збору, опрацювання та поширення інформації про ситуацію у сфері переміщення.

  Цієї весни минає п’ять років від початку конфлікту на сході України. Кількість постраждалих, за оцінками Гуманітарної групи країни, становить 5,2 мільйона осіб. Міністерством соціальної політики України станом на березень цього року зареєстровано близько 1,3 мільйона внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

  Багато питань внутрішнього переселення залишаються актуальними, однак постійно спостерігається прогрес у їх вирішенні. Це відбувається завдяки консолідації зусиль Уряду України, місцевої влади, приймаючих громад, підтримці міжнародних партнерів, а також активності ВПО. Внутрішньо переміщені особи не тільки потребують допомоги і підтримки. Це українські громадяни, які прагнуть збудувати нове життя і розвиватися. У цьому закладено великий людський та інтелектуальний потенціал для приймаючих громад.

  За даними дванадцятого раунду опитування МОМ, більшість (69%) ВПО перебувають у нинішньому місці проживання понад три роки. Частка тих, хто заявляє про намір не повертатися до місця свого проживання до переміщення навіть після закінчення конфлікту, зросла з 29% у березні 2017 року до 34% у грудні 2018 року. Наразі працевлаштовані 44% ВПО, тоді як до переміщення близько 60% опитаних мали роботу, однак відслідковується поступове збільшення занятості порівняно з попередніми двома раундами.

  «Тривале переміщення потребує довгострокового вирішення проблем, з якими стикаються ВПО, і на одному з перших місць стоїть проблема житла, – сказала Лора Слапак, виконуюча обов’язки Голови Представництва МОМ в Україні (регіональний менеджер з питань охорони здоров’я мігрантів в Європі та Центральній Азії). – Як ми знаємо з наших досліджень, частка ВПО, котрі встигли придбати своє житло, більше ніж рік залишається незмінною і становить 12%, тоді як 63% переміщених осіб усе ще орендують квартири, будинки або кімнати».

  Начальник Управління з питань внутрішньо переміщених осіб та гуманітарного співробітництва МТОТ Ірина Калупаха підкреслила надзвичайну важливість проведення регулярного опитування з вивчення потреб внутрішньо переміщених осіб та висловила вдячність Агентству ООН з питань міграції за постійну співпрацю у цьому напрямку. Також вона розповіла про діяльність МТОТ щодо сприяння надання державних субвенцій на вирішення житлового питання та надання адмінпослуг для ВПО.

  «Розподіл субвенції працює вже третій рік. Щороку з державного бюджету виділяються кошти на підтримку місцевих бюджетів: у 2017 році було виділено 17 млн грн, у 2018 роцІ – 34 млн грн, у 2019 році – 34 млн грн. Більшість коштів цієї субвенції спрямовуються на придбання житла для ВПО. Умовою субвенції є співфінансування, тобто 50% виділяється з держбюджету та не менше 50% – з місцевого бюджету, і на цю загальну суму придбавається житло. Таке житло придбавається для тимчасового користування ВПО до того моменту, поки не зникне потреба в такому користуванні, – повідомила Ірина Калупаха. – Спочатку субвенція реалізовувалась у Донецькій та Луганській областях, однак, враховуючи, що ВПО проживають по всій Україні, МТОТ ініціювало зміни до постанови Уряду, і зараз кошти розподіляються по всій території України. Таким чином, у 2018 році ми змогли приділити увагу цьому питанню у 10 містах і продовжуємо збирати заявки на отримання такої субвенції від всіх областей та міст, які мають змогу та виявили бажання отримати такі кошти».

  У ході презентації Звіту Стефано Пес, координатор з питань надзвичайних ситуацій та стабілізації Представництва МОМ в Україні, також звернув увагу на тенденцію збільшення довіри внутрішньо переміщених осіб до місцевого населення та належності до громади, в якій вони проживають, а саме на тенденцію до поліпшення побутових умов ВПО.

  Заступник Міністра соціальної політики України Микола Шамбір підкреслив, що позитивні інтеграційні процеси ВПО зумовлені, у тому числі, успішним запровадженням урядових програм. Зокрема, він розповів про проект із працевлаштування малозабезпечених та переміщених осіб та включення ВПО до програми субсидій незалежно від їх місця реєстрації та укладеного договору найму житла. Крім того, заступник Міністра повідомив про перспективу зміни механізму отримання пенсій відповідно до проекту постанови, яка зараз знаходиться на погодженні в Мін’юсті.

  У заході взяли участь представники офісу Ради Європи в Україні, UNHCR, GIZ, інших міжнародних представництв і гуманітарних організацій, а також ЗМІ та громадськості.

  Ознайомитись з результатами досліджень можна українською та English.

  Довідково

  МОМ регулярно проводить опитування щодо ситуації з внутрішньо переміщеними особами в Україні з березня 2016 року. В останньому 12 раунді, проведеному в жовтні - грудні 2018 року, 2403 респонденти було опитано шляхом особистих інтерв’ю та 4044 – телефоном. Окрім гуманітарної допомоги, сприяння розвиту самозайнятості та власного бізнесу, підтримки соціального згуртування постраждалого від конфлікту населення в Україні, МОМ оцінює потреби переміщених жінок, чоловіків і дітей за допомогою своєї глобальної методології відстеження переміщень. Останній раунд цього опитування проводився за фінансової підтримки Європейського Союзу та Державного департаменту США з питань народонаселення, біженців та міграції.