• In English
 • Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду
  Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 01 листопада 2022 року о 16:01

  Доброго дня, шановні колеги, шановні українці.

  Головне питання, звичайно, — це ситуація в енергетичному секторі. Російська армія вчора продовжила воювати з цивільним населенням та знищувати цивільну енергетичну інфраструктуру України. Була здійснена чергова масштабна ракетна атака проти нашої енергосистеми. 45 ракет було збито нашими ППО. Там, де були влучання, ми одразу почали відновлювальні роботи.

  Станом на сьогоднішній ранок у Києві повністю відновлено водопостачання й електроенергія. У Київській області так само більшість споживачів підключили. У Черкаській області, де вчора практично повністю зникла електроенергія, ситуація стабілізувалася, люди зі світлом.

  Те, що сьогодні в наших домівках є світло, – це заслуга енергетиків, комунальників та рятувальників. Усю останню добу, всі останні тижні та місяці вони працюють у посиленому режимі, роблять ремонти, розбирають завали, підключають резерви. Вдячні за це нашим героям!

  Учорашня атака – це частина більшої, заздалегідь спланованої стратегії росії щодо знищення української енергетичної системи. І ми з вами маємо розуміти, що удари проти нашої енергоінфраструктури продовжаться. Будуть спроби знищити як генерацію, так і розподіл електроенергії. Будуть удари проти систем водо- й теплозабезпечення.

  У нас є що протиставити та як протидіяти цьому тероризму. Якщо коротко — це ППО, ремонти, резерви й економія. Тепер детальніше.

  По-перше, зараз є два режими відключення електроенергії для споживачів. Перший — це плановий режим, коли світло відключають для стабілізації енергосистеми за заздалегідь спланованими графіками. Працюємо разом з енергетиками, аби графіки таких відключень відповідали дійсності й були мінімальними.

  Але потрібно розуміти, що російські терористи не дотримуються графіку обстрілів при атаках на нашу інфраструктуру.

  Тому, власне, існує другий тип відключень – аварійний. Аварійні відключення неможливо передбачити та неможливо спрогнозувати, як довго вони триватимуть. Коли ракета чи дрон ударили по об’єкту інфраструктури, то як наслідок — екстрено відключається частина споживачів.

  Щоб мінімізувати планові відключення, потрібно економити електроенергію. Кожен із нас має тепер прийняти цю нову реальність і перелаштуватися, аби споживати якомога менше електроенергії. Особливо в пікові години зранку й увечері.

  Друга частина протидії російським планам – це посилення ППО. За жовтень-листопад у нас у цьому питанні буде більше прогресу, ніж за останні 8 років. Дякуємо партнерам, що нарешті почули наші аргументи. Сподіваємося на пришвидшення поставок обіцяних систем для захисту всіх енергооб’єктів нашої держави.

  Також із партнерами продовжуємо домовлятися про збільшення поставок обладнання для відновлення інфраструктури, а також про мобільні джерела живлення й обігріву. Вже 12 країн погодилися допомагати, а багато хто допомагав і до цього. Системні оператори деяких країн Європи передавали "Укренерго" обладнання останні 8 місяців. Тому в нас є і будуть резерви, аби відновлювати все зруйноване.

  Тепер стосовно евакуації з окремих громад чи регіонів, про яку вчора були новини. Зараз ми закликаємо людей виїжджати лише з тих громад, які розташовані в безпосередній близькості до лінії бойових дій. Дійсно, плани евакуації розроблені для кожного регіону, але це екстрений крок, який ми будемо застосовувати в останню чергу. Такий сценарій теж можливий, але ми зробимо все, щоб його не допустити.

  Держава готується і запасається додатковим обладнанням. Українці так само мають готуватися до складної зими й мати запаси технічної води, ліхтариків, повербанків, теплого одягу, батарейок та інших речей.

  Друге завдання, яке зараз стоїть перед Урядом – це профінансувати всі необхідні видатки. Знайти кошти, аби забезпечити країну всім необхідним в цьому та наступному році.

  Вчора Уряд затвердив та передав до Верховної Ради оновлений бюджет на 2023 рік. Це буде бюджет для перемоги, адже більше 1 трлн грн буде направлено на армію та безпеку країни. Інші ключові видатки – це пенсії, медицина та освіта.

  Але бюджет-2023 буде з безпрецедентним дефіцитом. 38 млрд доларів. Такі зараз реалії. Ми можемо заробляти лише 50 копійок із кожної гривні, яку необхідно витрачати на першочергові потреби українців. Решта – це внутрішні запозичення та зовнішня допомога наших союзників. Кошти бюджету переважно йдуть на армію та забезпечення соціальних виплат.

  Розуміючи виклики, зараз Уряд працює одразу над трьома напрямками для фінансування дефіциту бюджету. Це програми зі США, Європейським Союзом та МВФ. Це три наші ключові партнери в цьому напрямку.

  З головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн ми говорили про програму макрофінансової допомоги на 18 млрд євро. Зі США та МВФ хочемо отримати аналогічні програми та суми. Вчора про макрофін від ЄС говорили також із Прем’єром Чехії, нашим добрим другом Петром Фіалою.

  З чеською делегацією ми, зокрема, обговорили євроінтеграційні перспективи України. Чехія зараз головує в Раді ЄС, тому так важливо заручатися підтримкою в цьому питанні.

  Очікуємо, що наприкінці року Єврокомісія надасть позитивний висновок про виконання Україною рекомендацій. Після цього зможемо швидко перейти до обговорення процедури нашого вступу.

  Також Чехія підтвердила свої наміри взяти патронаж над відновленням Дніпропетровської області. Це дуже гідний приклад, і ми закликаємо всіх наших партнерів його наслідувати.

  Відновимо все, що зруйнували ці терористи, і не просто відновимо, а зробимо ще кращим. Починаємо цю програму разом із партнерами вже зараз. І перший етап – це відновлення та посилення нашої критичної інфраструктури.

  А поки кожен на своєму місці продовжує працювати задля перемоги.

  Дякую за увагу. Слава Україні!

  Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду