Шановні колеги! Шановні українці!
Розпочинаємо чергове засідання Уряду.
Питання номер один — це енергетика.
Завдяки завчасному завершенню ремонтів на двох блоках атомних станцій та зниженню температури повітря ситуація в енергетиці стабілізувалася.
Але ми продовжуємо підготовку до осінньо-зимового періоду та розвиток альтернативних джерел генерації.
Вже запустили програми державної підтримки побудови розподіленої генерації. Є перші приклади кредитування бізнесу та фізичних осіб для посилення енергетичної стійкості.
Спостерігаємо стійкий попит на пільгове кредитування, як з боку малих та середніх підприємців, так і з боку домогосподарств.
Президент Володимир Зеленський підписав закон про зняття ввізного мита й ПДВ для енергообладнання. З 27 липня закон набув чинності.
Тепер у пільговому режимі громадяни та бізнес можуть завозити електрогенератори, інвертори, акумулятори, зарядні станції тощо.
Потрібно розуміти, що дефіцит потужності в системі зберігається. Ворог постійно атакує нашу критичну інфраструктуру. Тому маємо максимально підготуватися до наступної зими.
***
Ще один напрямок енергетичного посилення – це залучення допомоги від партнерів.
При Міненерго утворена група для координації міжнародної допомоги. У Фонді підтримки енергетики України накопичено вже понад 550 млн євро внесків.
Щотижня ми отримуємо конкретну допомогу від держав, міжнародних організацій та інституцій.
Працюємо з партнерами по ENTSO-E над тим, щоб до настання зими збільшити можливості України в імпорті електроенергії.
Готуємо до зимового періоду й прифронтові території.
Під час виїзних засідань Уряду взяли на контроль вирішення проблеми заготівлі деревини. Сьогодні окремою постановою відкриваємо для цього ширші можливості. Мешканці прифронтових громад зможуть безкоштовно заготовляти дрова для домашніх потреб без шкоди для наших лісів.
***
Ще одна проблема прифронтових областей – водопостачання.
Для 9-ти регіонів, що найбільше постраждали від бойових дій, ухвалюємо рамкову Концепцію державної програми комплексного водозабезпечення. На її основі у найкоротший час розробимо саму програму.
Наша мета – забезпечити людей та підприємства достатньою кількістю води, модернізувати інженерні системи, диверсифікувати джерела водопостачання.
***
Ще один критично важливий елемент нашої стійкості – це фінанси та залучення підтримки партнерів.
Вдячні Європейському Союзу за початок використання доходів російських заморожених активів на користь оборони України.
Очікуємо, що країни G7 оперативно розроблять технічні процедури для передачі Україні 50 млрд доларів від російських активів.
Це важливий ресурс на 2025 рік для покриття критично необхідних бюджетних витрат.
Україна і далі наполягає на повній конфіскації російських коштів на Заході. Агресор має платити за свої злочини в прямому сенсі цього слова. Лише так світова спільнота створить дієві запобіжники від загарбницьких війн.
Принцип «росія заплатить» реалізуємо також через Міжнародний компенсаційний механізм, зокрема через Реєстр збитків для України.
З минулого тижня відкрилася опція подання в Дії заяв для власників пошкодженого чи зруйнованого житла, чиє майно перебуває в окупації або в зоні бойових дій.
Це можуть зробити, зокрема, люди, які не користувалися програмою «єВідновлення».
Вже затвердженні правила подання заяв ще для 12-ти категорій постраждалих від російської агресії. Незабаром ці алгоритми запрацюють.
***
Логістика на західному напрямку – ще один пріоритет Уряду.
Послідовно модернізуємо прикордонну інфраструктуру.
На кордоні з Польщею відповідно до укладеної безпекової угоди розширимо автомобільне сполучення. Зокрема, буде відкрито ще один пункт пропуску «Нижанковичі – Мальховичі.
На кордоні з Молдовою за підтримки USAID та Євросоюзу триває системне оновлення пунктів пропуску.
Сьогодні ухвалюємо рішення про створення спільної україно-молдовської комісії для будівництва мосту через Дністер в районі Ямпіль-Косуець.
Це буде ключова ланка транспортного коридору між Києвом та Кишиневом.
Система єЧерга масштабована і вже працює на 28-ми пунктах пропуску.
Нею скористалися майже 1,4 млн вантажівок і 100 тис. автобусів. Це додаткова зручність та швидкість у перетині державного кордону.
***
Ми посилюємо стійкість нашої держави, бо тільки так можемо перемогти.
Вдячний усім, хто тримає тил.
Дякую бізнесу, що рухає економіку вперед.
Дякую українським захисникам і захисницям, які щодня боронять нашу країну.
Дякую за увагу! Слава Україні!