• In English
 • Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду
  Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 12 травня 2023 року о 15:28

  Доброго дня, шановні колеги, шановні українці.

  Сьогодні разом із колегами працюємо на Харківщині та в місті-герої Харкові. Головна тема поїздки – це відновлення.

  Цього року ми починаємо термінове відновлення за п’ятьма пріоритетними напрямками: відбудова енергетики, житло, розмінування, критична та соціальна інфраструктура, допомога приватному сектору для відновлення економіки. 

  Сьогодні говоримо про виклики, проблеми та перспективи. Та маємо рішення, які дозволять прискорити відбудову.

  Перше, це доручення про створення у низці міністерств та 11 областях посади заступника Міністра або заступника голови ОВА з питань відновлення. Мова йде про міністерства, які реалізовують проекти відновлення та про 11 регіонів, які найбільше постраждали від війни, зокрема Харківщина.

  Російські терористи завдали Україні значних руйнувань. Аби відновити все швидко та якісно, нам потрібна нова архітектура відновлення. У нас уже є Віце-прем’єр-міністр з відновлення, створене відповідне Агентство. Тепер започатковуємо посади заступників з відновлення у міністерствах та на місцях. Це дозволить пришвидшити процес підготовки проектів і зробити ці проекти якіснішими.

  На одному з попередніх засідань Уряду ми дали старт експериментальному проекту про комплексне відновлення шести населених пунктів. На Харківщині – це село Циркуни. Рік тому, у травні, цей населений пункт звільнили українські війська. Сьогодні ми були у Циркунах. Говорили з громадою. Готуємо спільний план відбудови. Бачимо, що люди повертаються, працюють, планують. Уряд буде допомагати й на рівні громад, і на рівні домогосподарств.

  Ми вже дали старт великій програмі єВідновлення. Це грошова допомога для ремонту житла, яке було пошкоджено через бойові дії. Там, де можна відновити будинки – будемо допомагати з ремонтом. Мова йде про можливість отримати до 200 тисяч гривень на будівельні матеріали чи на замовлення ремонтних послуг. Станом на сьогоднішній ранок за програмою єВідновлення маємо вже 5 575 прийнятих заявок. Це за 2 дні роботи програми. Впевнений, цей проект стане показовим прикладом того, що відбудова проходить швидко та ефективно.

  Стосовно родин, які зробили ремонт своїми силами, то працюємо над рішенням надання компенсацій. Відповідне завдання поставлене Віце-прем’єр-міністру з питань відновлення, Мінінфраструктури та Агентству відновлення. Президент Володимир Зеленський поставив чітке завдання: забезпечити рівність у допомозі.

  Наступною програмою в житловій сфері стануть сертифікати для тих, чиє житло було повністю зруйноване і вже не підлягає ремонту. Працюємо над деталями цього проекту також.

  Одна з найбільш постраждалих від російського терору сфер – це енергетика. Збитки колосальні. Сьогодні ми відвідали Харківську ТЕЦ. І на власні очі побачили руйнування. Поговорили з енергетиками про потреби. Будемо допомагати, аби все працювало як треба до наступної зими.

  Зараз на засіданні ухвалимо рішення про розширення програми пільгового кредитування «5-7-9». Тепер нею зможуть скористуватися ТЕЦ та ТЕС, аби відновити пошкоджене через бойові дії обладнання.

  Також на Харківщині та ще в чотирьох регіонах розпочали реконструкцію об’єктів та мереж теплопостачання. Готуємо пілотні проекти для децентралізації енергосистеми. Шукаємо ресурси та можливості, аби зробити все вчасно до наступного опалювального сезону.

  На порядку денному маємо ще рішення щодо відбудови. У межах платформи Президента України Володимира Зеленського United24 буде відкритий новий напрямок для збору коштів – це гуманітарне розмінування. Сьогодні офіційно затвердимо це на рівні змін до Указу Президента.

  Спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку готуємо проект відновлення залізниці. Ухвалюємо рішення про залучення від ЄБРР 200 млн євро для «Укрзалізниці». Це кошти для закупівлі обладнання, необхідного для відновлення залізничних коридорів з ЄС, покращення пасажирських перевезень та закупівлі додаткових локомотивів.

  Продовжуємо подальшу підтримку регіонів через виділення коштів на компенсацію за спожиті комунальні послуги під час розміщення переселенців у будівлях державної та комунальної власності. Виділяємо на це чергові 220 млн гривень. Допомагаємо тим, хто допомагає українцям, які вимушено покинули домівку через війну.

  Сьогодні також відвідали Циркунівський ліцей. Там тривають роботи з відновлення та будівництва нового укриття. Діти хочуть навчатися. Багато родин готові повертатися, якщо будуть розуміти, що навчання можливе у безпечному середовищі. Тому це проект особливої відповідальності й особливого контролю з боку Уряду.

  На одному з попередніх засідань ми виділили 2,5 млрд гривень додаткової субвенції. 1 млрд гривень на закупівлю автобусів у школи. Ще 1,5 млрд гривень на організацію та будівництво бомбосховищ для освітніх закладів. Харківщина отримає найбільшу суму з усіх регіонів для таких проектів – 225 млн гривень. Тобто, ресурси надані. Очікуємо, що на місцях все зроблять швидко та якісно спільно з Міністерством освіти.

  Робимо все, аби одночасно реалізувати сотні програм та проектів в усіх пріоритетних сферах відновлення. Починаємо відновлення України вже зараз. Працюємо заради перемоги.

  Дякую за увагу.

  Слава Україні!

  Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду