• In English
 • Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду
  Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 09 червня 2023 року о 17:41

  Шановні колеги! Шановні українці!

  Сьогодні наша увага прикута до півдня України, де розгортається масштабна рятувальна операція після теракту росії на Каховській ГЕС.

  Небачена для Європи рукотворна катастрофа. Спланована, цинічна, розрахована на те, щоб завдати мирним людям та нашій країні якнайбільших втрат.

  З перших годин після підриву росією Каховської ГЕС вживаємо заходів для допомоги українцям. Уряд виділив сумарно 2,4 млрд грн для забезпечення водою жителів Херсонської, Миколаївської, Запорізької та Дніпропетровської областей. Будемо швидко будувати нові магістральні водогони.

  Працює штаб з ліквідації наслідків аварії на чолі з головою МВС. Задіяно 1400 осіб та 345 одиниць техніки. На Херсонщині розгорнули 9 евакуаційних пунктів, евакуювали станом на сьогодні 2,3 тис. людей, організували підвіз питної води. Надаємо постраждалим всебічну, зокрема психологічну допомогу.

  Дякую кожному та кожній, хто долучений до рятувальних заходів. Вдячний волонтерам, благодійникам, усім регіонам та громадам, які допомагають. Бачимо надзвичайний рівень солідарності українців. У цій єдності наша сила та запорука нашої перемоги.

  Також закликаємо світ реагувати на катастрофу Каховської ГЕС діями, а не словами.

  По-перше, визнати очевидне – саме росія є відповідальною за підрив. Покарання терористів за порушення законів і звичаїв війни та за екоцид буде невідворотним. По-друге, закликаємо до інтенсивної допомоги Україні, щоб мінімізувати наслідки катастрофи. Дякуємо тим, хто це вже робить. По-третє, важливим є втручання міжнародних організацій: ООН, Червоного хреста та інших для порятунку тих, хто зараз в окупації.

  На лівобережній Херсонщині ситуація критична. Окупанти не рятують цивільне населення, блокують виїзд людей із зони лиха та стріляють їм у спину.

  Також учора в розпал евакуації російські терористи масовано обстрілювали Херсон та область. Крили вогнем людей, яких тільки-но врятували з водяної пастки. Під удар потрапили жертви повені, рятувальники та лікарі. Ворог вкотре довів, що цінності людяності та гуманізму абсолютно чужі для нього.

  Підрив Каховської ГЕС матиме тривалі далекосяжні наслідки. Наразі, за даними Міндовкілля, екологічні збитки обчислюються в розмірі більше 55 млрд грн. Це попередні, не остаточні цифри.

  Затоплені також величезні масиви сільськогосподарських земель. За даними Міністерства аграрної політики, 10 тисяч гектарів — лише на Правобережжі. Після сходження води потрібно відновлювати ґрунти та понад 30 систем зрошення. Необхідно переглядати попередні розрахунки щодо потреб України на відбудову. Лише відновлення ГЕС, за попередніми даними «Укргідроенерго», коштуватиме орієнтовно 1 млрд євро. Ще стільки ж коштуватимуть інші супутні роботи.

  Днями ми домовилися зі Світовим банком про швидку оцінку збитків і потреб від цієї катастрофи спільно з міжнародними партнерами.

  Це виклики, на які Україна та партнери повинні реагувати синхронно. Ми говоримо не про втрати України, ми говоримо про втрати Європи. Відлуння теракту на Каховській ГЕС докотиться до всіх куточків континенту. Тому спільні загрози потребують спільних дій.

  Працюємо злагоджено та ефективно для нашої спільної перемоги. Щодня вона стає ближчою.

  Дякую за увагу! Слава Україні!

  Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду