• In English
 • Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду
  Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 09 грудня 2022 року о 17:39

  Доброго дня, шановні колеги, шановні українці.

  Почну з ситуації в енергетиці. Зараз в системі ситуація контрольована, але все ще зберігається значний дефіцит електричної енергії. Пошкоджені всі теплові та гідроелектростанції в країні, різною мірою пошкоджено 40% обʼєктів високовольтної мережі. Тому в більшості регіонів обмеження електропостачання все ще значні. Це необхідний захід для утримання збалансованої роботи нашої енергосистеми.

  Станом на ранок 9 грудня резервними схемами вдалося заживити споживачів Одещини, яка постраждала під час восьмої ракетної атаки. Частково введені в роботу об’єкти теплової генерації в Одеській та Херсонській областях, що дозволило, зокрема, запустити в роботу системи опалення. Але обмеження споживання залишається значним через суттєві пошкодження.

  Непроста ситуація на Київщині, де ворог завдав удару по об’єктах генерації. Через це на лівобережжі дефіцит більш суттєвий.

  Але найскладніше на Донеччині та Харківщині, де ворог майже щодня атакує артилерією об’єкти генерації та розподільчі мережі. Ситуація ускладнюється погодними умовами, які уповільнюють не тільки відновлювальні роботи, але й роботу саперних бригад.

  Розуміємо, що люди там особливо вразливі. Тому сьогодні урядовим рішенням передаємо понад 480 кубічних метрів дров від «Укрзалізниці» до Харківської ОВА. Цю деревину розподілять між жителями області для опалення їхніх будинків.

  Також для Донеччини «Укрзалізниця» за рішенням Уряду передасть 600 мобільних металевих печей (буржуйок). Там, де централізоване опалення не функціонує, вони стануть основним засобом обігріву.

  Говоритимемо відверто, що цієї зими ми постійно будемо жити в умовах обмеження споживання електроенергії. Тому держава й Уряд систематизують процес щодо того, хто отримує електроенергію в першу чергу.

  Дав доручення Міністру енергетики розробити та подати на розгляд Уряду чіткі пріоритети включення електропостачання.

  Перший пріоритет — це критична інфраструктура, зокрема об’єкти водо-, теплопостачання та лікарні.

  Другий пріоритет — це об’єкти військово-промислового комплексу, які працюють на оборону держави. Принцип «все для фронту» залишається абсолютно незмінним.

  Третій пріоритет — це бізнес, який виготовляє критично важливі товари та продукти. Наприклад, хлібопекарні та молокозаводи.

  Четвертий пріоритет — житловий сектор.

  Тільки після включення цих чотирьох зазначених груп має постачатись електроенергія на інші об’єкти. Це справедливий підхід, який дозволить нашій країні вистояти цієї зими.

  Також Міністерство енергетики разом із Національною комісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Антимонопольним комітетом та місцевою владою мають розробити механізм реагування на заяви громадян і бізнесу щодо порушення черговості та пріоритетності включення споживачів. Очікую, що всі ці речі будуть зроблені найближчим часом.

  Розуміємо, що така розстановка пріоритетів може викликати питання у бізнесу. Тому розробляємо рекомендації для промислового сектору, зокрема про часткове або повне переведення діяльності підприємств у нічні зміни.

  Також Уряд раніше зняв податкове та митне обтяження на ввезення генераторів, акумуляторів та іншого подібного енергетичного обладнання.

  Важливою для нас сьогодні є допомога наших міжнародних партнерів. Вже запрацювала ініціатива «Генератори надії». Міста Бельгії передали Україні першу партію генераторів. Незабаром доєднаються інші громади країн Євросоюзу. З Франції надійшло 100 генераторів. Норвегія забезпечує зараз генераторами українських прикордонників. Вчора під час зустрічі з делегацією міністрів Уряду Словаччини домовилися про постачання близько 300 генеруючих засобів.

  Узгоджується пакет допомоги з Японією. Туди увійде обладнання, яке потрібне для термінових ремонтів енергосистеми. Також у рамках першого етапу допомоги японські партнери передадуть Україні понад 240 генераторів.

  Підтримка України по-справжньому народна. Не лише уряди, але й бізнеси, громадські організації та звичайні громадяни демонструють солідарність. Ця допомога для нас зараз критично важлива. Дякуємо за це.

  Залучаємо також грантові та кредитні кошти для відбудови енергосистеми. Сьогодні ухвалимо рішення про кредит в 32,5 млн євро для компанії «Укренерго» від державного банку Німеччини KfW. За ці кошти «Укренерго» зможе відновлювати пошкоджені ворогом підстанції. Також затвердимо проект закону, що переспрямує частину кредитних коштів Європейського інвестиційного банку на реконструкцію однієї з ключових підстанцій Київщини.

  Для нас сьогодні критично необхідна допомога наших міжнародних партнерів. Ми маємо відповідально ставитися також до наших зобов’язань, тому уважно слідкуємо за ситуацією, яка склалася навколо конкурсу на посаду керівника НАБУ. Днями комісія з проведення конкурсу на зайняття посади Директора НАБУ прийняла рішення продовжити на два тижні строк для прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у відборі.

  Уряд занепокоєний таким відтермінуванням. Ми всі — влада, суспільство — розраховуємо, що конкурс буде завершено вчасно. Уряд забезпечив усі умови для проведення прозорого та чесного конкурсу. Тепер комісія має якнайшвидше завершити свою частину роботи. Сподіваюся, що Уряду не доведеться більше порушувати це питання.

  Тож посилюємося за всіма критично важливими напрямками, аби дати гідну відсіч ворогу й наблизити нашу перемогу.

  Дякую за увагу! Слава Україні!

  Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду