• In English
 • Програма медичних гарантій в Україні є важливим чинником для універсального охоплення медпослугами, - НСЗУ
  Національна служба здоров’я України, опубліковано 11 грудня 2020 року о 14:39


  У Міжнародний день універсального медичного охоплення країни об’єднуються, щоб привернути увагу до кризи щодо доступу людей до медичних послуг. 

  Країни-члени ВООЗ домовилися про принцип універсального охоплення. Тож щороку 12 грудня, за ініціативи ООН, у світі відзначають Міжнародний день універсального медичного охоплення. Цей принцип означає, що цивілізовані країни мають прагнути, щоб кожен їхній громадянин мав доступ до необхідних медичних послуг та ліків, і не зазнавав при цьому фінансових труднощів через оплату лікування.

  Універсальне охоплення або Universal Health Coverage - одна з Цілей сталого розвитку. ВООЗ періодично аналізує кращі практики країн, які його впроваджують, тож шлях до цієї цілі відомий. Потрібно акумулювати достатньо коштів на охорону здоров'я, зменшити платежі з кишені пацієнта, а також підвищувати ефективність використання наявних коштів, керуючись принципом справедливості.

  Національна служба здоров’я України активно працює у цьому напрямі, впроваджуючи Програму медичних гарантій. Це - перелік та обсяг медичних послуг і ліків, які держава гарантує населенню та оплачує з коштів державного бюджету за єдиними тарифами. Це також прозорі правила доступу до медичних послуг, які наперед відомі пацієнтам і дають їм фінансову точку опори під час лікування. А отже, запобігають катастрофічним витратам на медичну допомогу з власних кишень.

  Усі послуги, які входять до Програми медичних гарантій, - безоплатні для пацієнта. Щоб їх отримати, потрібне електронне направлення від лікаря первинної ланки, з яким укладена декларація, або від лікуючого лікаря. Програма медичних гарантій, яку впроваджує НСЗУ, є невід’ємною складовою універсального медичного охоплення, до якого ми прагнемо. Ми прагнемо, щоб в Україні кожен і кожна мали право на якісне медичне обслуговування, не переймаючись через фінансові труднощі або дискримінацію.

  Потреби людей в охороні здоров’я завжди перевищують наявні фінансові ресурси. Навіть найбагатші країни не можуть гарантувати всі медичні послуги своїм громадянам безоплатно. Тож виникає потреба у раціоналізації коштів. Гарантований пакет медичних послуг є інструментом прозорої раціоналізації в системі охорони здоров’я. Він допомагає зробити правила роботи системи зрозумілими і для лікарів, і для пацієнтів.

  До гарантованого пакета в Україні, відповідно до закону, входять послуги первинної, екстреної медичної допомоги, спеціалізованої та високоспеціалізованої, медичної реабілітації, паліативної допомоги та програма реімбурсації «Доступні ліки». Тобто Програма медичних гарантій покриває найважливіші медичні послуги - консультації, лабораторні та інструментальні дослідження, госпіталізації, операції та реабілітацію.

  Програму медичних гарантій розробляли, базуючись на потребі пацієнтів у медичних послугах та результативності методів лікування. А також за принципом реалістичності. Це означає, що обсяг коштів має відповідати запланованим тарифам та кількості послуг, які будуть надані.

  В умовах обмеженого бюджету необхідно визначати пріоритети. У Програмі медичних гарантій це фокус на тих захворюваннях, які є найпоширенішими причинами смертності українців і лікування яких є дороговартісним для пацієнтів.

  Це лікування інсульту та інфаркту, медична допомога при пологах та у складних неонатальних випадках, а також інструментальні обстеження для ранньої діагностики онкології.

  Пріоритетні послуги НСЗУ оплачує за підвищеним тарифом. Це не означає, що інші послуги не оплачуються. Відмінність у тому, що до пріоритетних послуг застосовували інший підхід - підвищені вимоги до закладу, відповідно підвищений тариф і оплата за фактично надану послугу.

  Для більшості видів медичної допомоги НСЗУ платить не за окрему послугу, а за комплекс послуг. Щоб їх структурувати, НСЗУ запропонувала поняття пакетів медичних послуг. У кожному пакеті визначено, що фінансується, які є вимоги до надання послуг і як їх оплачують. У 2020 році Програма медичних гарантій складається з тридцяти двох пакетів. У наступному році їх кількість зросте, а обсяг медичної допомоги буде описаний більш детально.