• In English
 • Програма медичних гарантій-2021: Національна служба здоров’я не укладатиме договори з лікарнями, що не створять безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю
  Національна служба здоров’я України, опубліковано 28 січня 2021 року о 13:33

  Про вимоги щодо інклюзивності будівель медичні заклади були повідомлені ще у 2018 році. Доступними мають бути всі місця надання медичних послуг закладів усіх форм власності.

  Національна служба здоров’я працює в інтересах пацієнта. Програма медичних гарантій робить правила отримання медичної послуги прозорими і зрозумілими. Медична допомога повинна бути безпечною, якісною та доступною. Доступною - і в буквальному сенсі. Мова про людей з інвалідністю, які повинні мати вільний доступ до необхідних медичних послуг.

  Тож заклади, які планують у 2021 році укласти договір з НСЗУ, мають забезпечити фізичну доступність своїх будівель для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп. Доступними мають бути всі місця надання послуг надавача, які зазначені у заяві про отримання ліцензії та в документах, що додавалися до неї. Йдеться про заклади охорони здоров’я усіх форм власності, в тому числі ФОП.

  Така вимога до суб’єктів господарювання не є сьогоднішнім нововведенням. І стосується не лише споруд, де надають медичну допомогу.

  З 1 квітня 2019 року набрали чинності Державні будівельні норми «Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд», де ці вимоги прописані. Відповідно до них, у всіх закладах охорони здоров’я, які отримали ліцензію на медичну практику, має бути безбар`єрний простір для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп.

  Крім того, у постанові Кабінету Міністрів від 28 березня 2018 року №391 затверджені вимоги до надавачів послуг за програмою медичних гарантій. Однією з них є вільний доступ до будівель для людей з інвалідністю. Тобто про вимогу щодо доступності, яка стала обов’язковою з 2021 року, медзакладам повідомляли ще у 2018 році.

  За даними ВООЗ, понад один мільярд людей, або приблизно 15% населення світу, мають ту чи іншу форму інвалідності. Люди з інвалідністю нерідко мають обмежений доступ до медичних послуг. Але значну потребу у них. Відсутність пандусів та підйомників, вузькі двері, сходи всередині приміщень, неналежне обладнання туалетів - створюють перешкоди на шляху до медичної допомоги. НСЗУ прагне досягнення справедливості і поліпшення доступу до якісних медичних послуг та надання профілактичної, лікувальної, реабілітаційної чи паліативної допомоги усім пацієнтам.

  Тому у 2021 році при укладенні договору з НСЗУ надавачу необхідно буде надати скановану копію документа, який підтверджує доступність будівлі. Це зазначено у  Порядку укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 25 березня 2018 № 410. Такий документ видає фахівець з питань технічного обстеження будівель та споруд, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат.

  З тими закладами, які не створять безперешкодного доступу до медичних послуг для осіб з інвалідністю, НСЗУ у 2021 році укладати договори не буде.

  НСЗУ вивчає готовність закладів до укладення договорів і провели спеціальне опитування серед надавачів послуг.

  Дані цього анкетування показують, що 50% закладів первинної медичної допомоги мають доступні будівлі для людей з інвалідністю. Серед спеціалізованих закладів цей відсоток вищий - 64% надавачів відповідають вимогам доступності.

  Найбільше доступних будівель серед опитаних надавачів первинної ланки у Києві - 81% та у Миколаївській області - 72%, найменше - у Вінницькій та Волинській областях - по 35%. Щодо спеціалізованих медзакладів - найбільший відсоток доступних будівель у Чернігівській області - 94%, найменше у Львівській - 38%.

  Це дані станом на 13 січня цього року. Заклади, які планують працювати за Програмою медичних гарантій з 1 квітня, повинні подбати про те, щоб повністю відповідати вимогам НСЗУ на момент подання пропозиції.

  Документ, який підтверджує доступність будівлі, для укладення договору з НСЗУ у 2021 році не потрібен центрам екстреної медичної допомоги та станціям швидкої, а також фельдшерсько-акушерським пунктам як нерегулярним місцям надання первинної медичної допомоги. Щодо всіх інших надавачів та їхніх місць надання послуг - ця вимога зберігається.