• In English
 • Правоохоронні органи не мають виконувати невластиві їм функції та втручатися у роботу бізнесу, - Олександр Данилюк
  Міністерство фінансів України, опубліковано 02 квітня 2018 року о 18:58

  Правоохоронні органи зараз виконують невластиві їм функції, втручаючись у роботу державних органів та процеси приватної господарської діяльності. Про це заявив Міністр фінансів Олександр Данилюк 29 березня під час панельної дискусії “Будуємо вільну економіку. Чи є в ній місце силовим органам?” в рамках проекту Міністерства фінансів Policy Talks.

  Учасниками заходу стали Міністр фінансів України Олександр Данилюк, директор НАБУ Артем Ситник, бізнес-омбудсмен Альгірдас Шемета, співзасновник компанії “Нова Пошта” В’ячеслав Климов, виконавчий директор Центру протидії корупції Дарія Каленюк, генеральний директор компанії “YouControl” Сергій Мільман та заступник Голови Національної поліції Ігор Купранець.

  Під час панельної дискусії урядовці, експерти, представники бізнесу, громадських організацій та медіа обговорили заходи, необхідні для створення в Україні сприятливого інвестиційного клімату, ефективної боротьби з фінансовими злочинами та роль силових органів у ліберальній економіці і демократичній державі.

  “Питання реформи правоохоронних органів сьогодні - це питання побудови демократичної України і забезпечення її економічного благополуччя”, - зазначив Олександр Данилюк під час дискусії. Він додав, що протягом 2017 року на фінансування правоохоронних органів було виділено 36 млрд грн. Зважаючи на критичні зауваження бізнесу і суспільства щодо виконання правоохоронними органами їхніх прямих функцій та негативний вплив від їхньої діяльності на інвестиційний клімат країни, постає питання доцільності таких витрат.

  У свою чергу, директор НАБУ Артем Ситник зазначив, що “правоохоронна система не повинна мати ролі в економіці. Правоохоронний блок має два завдання: захистити бізнес від посягання держави та забезпечити виконання прозорих правил гри держави і бізнесу”. Також Артем Ситник зазначив, що сьогоднішня практика показує - правоохоронні органи не завжди вдається ефективно реформувати. До прикладу, сьогодні існуючі органи не спроможні ефективно розслідувати економічні злочини проти держави. Він наголосив, що актуальним залишається питання створення незалежної професійної Служби фінансових розслідувань, і такий орган ми маємо сформувати якнайшвидше.

  “Кожне порушення правоохоронних органів щодо іноземних інвесторів - це як “ніж в інвестиції в Україну”, зазначив бізнес-омбудсмен та екс-Міністр фінансів Литви Альгірдас Шемета. Він додав, що за останні 10 років Литва змогла досягти значних зрушень у подоланні корупції. Суттєву роль у цьому процесі зіграла сучасна систeма внутрішнього контролю в правоохоронних органах.

  Співзасновник компанії “Нова Пошта” В’ячеслав Климов підкреслив, що нераціональним є ставлення правоохоронних органів до бізнесу як до злочинців. “Якщо в правоохоронців виникають питання до бізнесу, вирішення цих питань повинні відбуватися явно не силовими методами”, - зазначив він. В’ячеслав Климов також підкреслив, що сьогодні Україні необхідно розробити якісне законодавство, що буде відповідати інтересам чесного бізнесу.

  “Є зв’язок між правоохоронною системою та бізнес-кліматом і нашою можливістю взагалі залучати іноземні інвестиції. Але для цього необхідне створення органу контролю з незалежним управлінням”, - зазначила виконавчий директор Центру протидії корупції Дарія Каленюк. Таким органом вона бачить Службу фінансових розслідувань. На думку Дарії Каленюк, запорукою ефективного функціонування Служби має стати політична незалежність голови СФР та забезпечення прозорого конкурсу з відбору працівників.

  Засновник компанії “YouControl” Сергій Мільман наголосив, що дії правоохоронців демотивують усіх, хто хоче створювати інноваційні підприємства в Україні. Він також зазначив, що в своїх обвинуваченнях СБУ часто використовує старі закони, які суперечать чинним постановам КМУ та законам, зокрема Закону “Про доступ до публічної інформації”. “В обвинуваченні вони використовували закони 90-х років - це справжнє КДБ головного мозку. Вони справді дивлячись на мене бачать злочинця, не приховують свого відношення навіть тоді, коли ще не довели реальну провину”, - сказав Сергій Мільман.

  У свою чергу, заступник Голови Національної поліції Ігор Купранець зазначив, що “на сьогоднішній день, правоохоронна система, на жаль, не відчуває своєї відповідальності. Тому, напевне, треба її перебудовувати. Але це має бути колегіальне рішення, треба починати з менталітету правоохоронців”.
  Учасники панельної дискусії погодилися, що для вирішення зазначених проблем сьогодні Україна має зробити наступні кроки: Україна має відмовитися від радянської системи правоохоронних органів та провести комплексну реформу правоохоронних органів, забезпечити сприятливі умови для залучення іноземних інвестицій, створити єдиний орган для боротьби з економічними та фінансовими злочинами проти держави та забезпечити його незалежність та формування за новими правилами.