• In English
 • Права підлітків у сфері охороні здоров’я: МОЗ України ініціює важливі зміни
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 20 листопада 2018 року о 11:57

  20 листопада – Всесвітній день дитини.

  У всьому світі щороку 20 листопада у різних країнах світу проводять заходи для забезпечення захисту прав дітей та їхнього благополуччя. У цей день у 1959 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Декларацію прав дитини, а у 1989 році – Конвенцію про права дитини.

  У Всесвітній день дитини пропонуємо долучитися до громадського обговорення проекту закону, який нарешті запровадить в українську охорону здоров’я термін «підліток» і чітко окреслить права кожного підлітка (з 10 до 18 років) на медичне обслуговування, таємницю та інші не менш важливі та властиві для цього віку аспекти.

  Наразі діючі нормативно-правові акти не передбачають чітких процедур щодо особливостей реалізації підлітками (дітьми 10-18 років) своїх прав у сфері охорони здоров’я. Водночас підлітки потребують особливої уваги, що відрізняється від уваги до менших дітей і дорослих, адже вони проходять критичний перехідний період життя, який супроводжується бурхливим темпом росту, фізичними і психологічними змінами.

  Для вдосконалення порядку реалізації прав неповнолітніх у сфері охорони здоров’я та підвищення уваги держави до дітей віком від 10 до 18 років МОЗ України пропонує проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації прав підлітків у сфері охорони здоров’я».

  Що зміниться після прийняття законопроекту:

  • в законодавстві України з’явиться термін «підліток» - держава визнає особливий статус дітей у віці від 10 до 18 років;
  • неповнолітні зможуть укладати правочини щодо реалізації права на охорону здоров’я, зокрема, самостійно обирати лікарів, що надають первинну допомогу, і підписувати з ними декларації;
  • неповнолітні зможуть самостійно звертатися за наданням медичних послуг, у тому числі, до приватних клінік;
  • з 16 років підлітки матимуть право на таємницю про стан свого здоров’я: батьки матимуть право на доступ до медичної інформації лише за згодою підлітків;
  • будуть визначені основні засади соціального становлення підлітків;
  • з’явиться можливість для формування та реалізації державної політики щодо підлітків;
  • з’явиться можливість для формування статистичних даних щодо підлітків, зокрема стану їхнього здоров’я.

  Саме в підлітковому віці закладаються основи для здорового і продуктивного життя у зрілому віці, а також для зниження ймовірності проблем у наступні роки. Водночас це період ризику, коли можуть виникати проблеми зі здоров'ям з серйозними наслідками, або коли може проявитись поведінка, що матиме значні негативні ефекти для здоров'я в майбутньому.

  Переглянути законопроект: «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації прав підлітків у сфері охорони здоров’я».

  Пропозиції та зауваження просимо надсилати впродовж місяця з дня оприлюднення до медичного департаменту Міністерства охорони здоров'я України або в електронному вигляді на адресу: s.avgust@moz.gov.ua.

  Крім того, МОЗ України долучає підлітків до змін в охороні здоров’я та надає можливість впливати на аспекти охорони здоров’я, важливі для дітей 10-18 років - молодіжні організації можуть увійти до Робочої групи з питань співпраці з підлітками та молоддю у сфері охорони здоров'я.