• In English
  • Потреби відновлення України протягом наступних десяти років складуть 524 мільярди доларів, - Мінрозвитку
    Міністерство розвитку громад та територій України, опубліковано 25 лютого 2025 року о 16:58

    Міністерство розвитку громад та територій України спільно зі Світовим Банком представили результати оцінки збитків і потреб, що виникли внаслідок широкомасштабного російського вторгнення (RDNA4). Презентували звіт Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба та регіональний директор східноєвропейського напрямку Світового Банку Боб Саум.

    Це вже четвертий подібний звіт, підготовлений Україною спільно зі Світовим Банком. Однак перший, який найбільш комплексно охоплює увесь період від початку повномасштабного вторгнення (лютий 2022 – грудень 2025 року).

    За оцінками RDNA4, шкода, завдана інфраструктурі України, на сьогодні складає близько 176 мільярдів доларів. Порівняно з попереднім звітом показник зріс на 24 мільярди.

    “Вже вчетверте презентуємо результати оцінки збитків завданих Україні через повномасштабне вторгнення росії. RDNA4 є послідовним продовженням тієї роботи, яку ми проводили у попередніх трьох звітів. Звісно, наше велике бажання, аби жоден з них не був потрібен. Однак сьогодні ми спільними зусиллями маємо робити все, аби відповісти на ті виклики, з якими стикнулася Україна. У RDNA4, окрім безпосередньої статистики збитків, ми бачимо чіткі пріоритети, напрацьовані Урядом України по кожному з секторів. Ми знаємо, що для їх визначення була пророблена велика робота. Завдяки цьому планування відновлення стане чіткішим”, – наголосив Боб Саум.

    Найбільш постраждалі сектори згідно з результатами оцінки: житло – 33% від загального збитку, транспорт – 21%, енергетика та видобувна промисловість – 12%, торгівля та промисловість – 10%.

    В енергетичному секторі спостерігалося збільшення на 93% пошкоджених або знищених активів, включаючи інфраструктуру виробництва, передачі та розподілу електроенергії. У всіх секторах найбільших збитків зазнали Донецька, Харківська, Луганська, Запорізька, Херсонська та Київська області. Збитки в цих регіонах становлять 72% від загального збитку.

    Згідно з попередніми оцінками, що були отримані ще на основі результатів RDNA2, принаймні третина загальних потреб відновлення може бути покрита за рахунок приватних інвестицій (внутрішніх та іноземних), включаючи державно-приватне партнерство.

    В цілому потреби відновлення України протягом наступних десяти років оцінюються у 524 мільярди доларів. У RDNA4 вже зараз визначено 348 пріоритетні проекти на 2025 рік у різних секторах на загальну суму 17 мільярдів доларів. З них на 127 проєктів Україна вже частково або повністю має фінансування у розмірі 7 мільярдів доларів, це 40% від потреби.

    “RDNA 4 — комплексний інструмент для оцінки збитків, втрат і потреб, вирішальна основа для подальшого планування відновлення та відбудови України. Уряд розробляє стійку систему для забезпечення ефективності цих процесів. Зокрема, аналітичною основою для звіту є Реєстр пошкодженого та знищеного майна. Також продовжуємо розвивати цифрові інструменти задля комплексної цифрової екосистеми підготовки, оцінки та реалізації державних інвестиційних проектів. Шлях до відновлення полягає не лише у реконструкції будівель та інфраструктури. Йдеться про відновлення справедливості, організації безпеки та створення майбутнього, де кожен українець зможе жити з гідністю та можливостями. Наше бачення чітке: відбудувати Україну як сучасну, сильну та стійку націю”, – зазначив Олексій Кулеба.

    Для України у 2025 році є пріоритетними 9 секторів відновлення, серед яких у першу чергу:

    Житло – продовження програм компенсації за зруйноване та пошкоджене житло та відбудова;

    • Енергетика – відновлення та модернізація виробництва електроенергії, децентралізація виробництва електроенергії;
    • Транспорт – модернізація прикордонної дорожньої інфраструктури, ремонт доріг і мостів, розширення співпраці в рамках ініціативи Шляхи Солідарності;
    • Водопостачання – відновлення та модернізація об’єктів водопостачання, покращення систем очищення стічних вод;
    • Охорона здоров’я – відбудова лікарень і медичних центрів, розширення екстреної та спеціалізованої медичної допомоги;
    • Соціальний захист – соціальна підтримка ВПО, ветеранів та інших вразливих груп, розширення спектра цифрових соціальних послуг.

    Міністр наголосив, що основою для забезпечення потреб відновлення на 2025 рік є пріоритетні державні інвестиційні проекти з Single Project Pipeline (SPP). Також важливим є включення механізму державно-приватного партнерства у процес відновлення як додаткові джерела фінансування та прискорення економічного зростання.

    Олексій Кулеба підкреслив, що забезпечення додаткового фінансування залишається критично важливим. Без цього термінові критичні проєкти відновлення можуть бути відкладені, що вплине на мільйони українців.

    З боку Міністерства роботу над підготовкою до презентації звіту координувала заступник Міністра розвитку громад та територій Марина Денисюк. Вона прокоментувала презентацію, подякувавши Уряду, Команді Міністерства, та Світовому банку за професіоналізм, злагоджену роботу протягом 4 місяців.

    З вітальним словом також виступили на відкритті заході: Антонелла Бассані, віце-президентка напрямку Світового банку з Європи та Центральної Азії, Анна Ярош Фріс, директорка Української служби в Генеральному директораті з питань європейського сусідства та переговорів з розширення (DG NEAR), Матіас Шмале, постійний координатор ООН з гуманітарних питань в Україні.

    Також під час презентації відбулася дискусійна панель, на якій обговорювалися потенційні можливості для міжнародних інвестицій в Україні. У ній взяли участь: Юлія Свириденко, Перша віце-прем'єр-міністерка України - Міністерка економіки України, Сергій Марченко, Міністр фінансів України, Катаріна Матернова, Посол ЄС в Україні, Наталка Цмоць, Посол Канади в Україні, Карло Формоза, Посол Італії в Україні, та Яко Сільє, Постійний представник ПРООН в Україні.