Попри три роки повномасштабної війни росії проти України держава продовжує роботу над модернізацією українських лікарень. У березні цього року Урядом України прийнято дві постанови, які розподіляють 3,3 млрд гривень, передбачених у державному бюджеті на 2025 рік для модернізації, розвитку та відновлення закладів охорони здоров’я національного рівня та 1,6 млрд гривень з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію регіональних інвестпроектів. Також кошти на ремонти та відновлення лікарень передбачені і в інших програмах, які фінансуються коштом Світового Банку, Банку розвитку ради Європи та Європейського інвестиційного банку.
Перебуваючи з робочою поїздкою у Полтавській області Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко разом з т.в.о. начальника Полтавської ОВА Володимиром Когутом та народними депутатами України Олегом Кулінічем і Олексієм Устенком ознайомився з ходом робіт по модернізації лікарень коштом Європейського інвестиційного банку у рамках «Програми з відновлення України».
«Вже понад три роки українська система охорони здоров’я гідно протистоїть викликам довготривалої війни, адаптуючись до нових реалій. Ми не зупиняємось, а навпаки – розвиваємося, щоб забезпечити нашим медикам гідні умови праці, а медичним закладам — все необхідне для надання українцям доступної, якісної та безоплатної медичної допомоги. Крок за кроком ми посилюємо спроможність медичної системи, оснащуючи лікарні сучасним обладнанням та модернізуючи інфраструктуру. Під час відрядження ознайомився з роботою кількох медзакладів Полтавщини. Наголосив головам громад, які мають лікарні у власності, на доцільності пріоритезувати видатки місцевих бюджетів на покращення лікарняної інфраструктури, оскільки в партнерстві місцевої та центральної влади ми значно швидше досягаємо результату, і гарні приклади такої співпраці вже є в області», – сказав Віктор Ляшко під час огляду закладів охорони здоров’я регіону.
У ході поїздки до Полтавщини Міністр охорони здоров’я відвідав кілька медзакладів, де оглянув етапи відновлення та реконструкції закладів:
– Зіньківську міську центральну лікарню, де було презентовано проект реконструкції головного корпусу на суму понад 82 млн грн. Також міністр ознайомився з роботою відділень реабілітації, реанімації та інтенсивної терапії, оговорив з керівником лікарні та очільником громади суми коштів, які виділяються на закупівлю лікарських засобів для стаціонарного лікування пацієнтів;
– Миргородську лікарню інтенсивного лікування, де розпочинається реконструкція лікарні, на яку виділено майже 69 млн грн субвенції з державного бюджету місцевим в межах реалізації проектів в рамках Програми з відновлення України. Також міністр ознайомився з роботою фахівців інфекційного відділення, яке функціонує у відремонтованому корпусі лікарні. Директор лікарні презентував міністру і роботу сонячних панелей та їх ефективність для автономії роботи закладу;
- Решетилівську центральну лікарню, де було представлено реалізований проект обласної адміністрації щодо реконструкції приймальних відділень для загальних лікарень. Міністр з головою громади обговорили питання виконання доручення Президента України щодо створення реабілітаційних відділень у кожній громаді, де є заклад охорони здоров'я. Громада має проект, обіцяють побудувати реабілітаційне відділення до кінця цього року.
– Пирятинську лікарню, де міністр ознайомився з результатами ремонтних робіт педіатричного відділення, яке було здійснено коштом субвенції з державного бюджету і співфінансування місцевого бюджету. Обговорено також проект створення нового приймального відділення цієї лікарні.
– Гребінківську центральну районну лікарню, де видатки на капітальні ремонти не виділялись протягом останніх років, тому вона потребує реновації, оскільки належні умови для лікування пацієнтів та перебування медиків тут наразі не створені. Міністр запропонував голові громади декілька варіантів, які дозволять вирішити матеріально-технічні питання функціонування цієї лікарні.
Також Міністр охорони здоров’я наголосив головам громад, що Міністерство продовжує забезпечувати лікарні дороговартісним та критично важливим обладнанням, щоби надавати необхідну медичну допомогу всім, хто її потребує. Так, зокрема, до лікарень Полтавщини з 2022 по 2024 роки поставлено лінійний прискорювач, МРТ, КТ, ангіограф, 2 апарати рентгенівські діагностичні, 3 апарати УЗД, 2 наркозно-дихальні апарати, 33 апарати штучної вентиляції легень, 20 моніторів пацієнта, 2 електрокардіографи, 2 кисневих концентратори, 2 системи киснепостачання, 8 портативних дихальних апаратів, генератори тощо.
Зазначимо, що значну частину обладнання придбано у межах спільних зі Світовим банком та Глобальним фондом проектів МОЗ, централізованих закупівель Медичними закупівлями України, центрами громадського здоров’я, зокрема й коштом фонду UNITED24 та у межах гуманітарної допомоги.
Також в умовах системних обстрілів та атак росії на українську цивільну інфраструктуру, одним із ключових питань лишається облаштування укриттів у лікарнях та створення безпечних умов перебування для медиків та пацієнтів.
Міністр зазначив, що торік Уряд України виділив один мільярд гривень на облаштування укриттів для створення безпечних умов. Нині разом із місцевою владою та керівництвом ОВА працюємо над розширенням мережі укриттів у лікарнях.
Віктор Ляшко наголосив, що робота Міністерства з модернізації закладів охорони здоров’я та підсилення їх автономності триватиме й надалі.