• In English
 • План щодо створення та розвитку національної системи стійкості вже поданий на розгляд Уряду України, – Ольга Стефанішина
  Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції, опубліковано 07 листопада 2023 року о 18:53

  Сьогодні, 7 листопада, на запрошення Генерального Секретаря НАТО, Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина взяла участь у щорічній зустрічі високопосадовців НАТО з питань національної стійкості у Брюсселі.

  Цьогорічна зустріч відбулась у розширеному форматі за участі України та представників інституцій Європейського Союзу. З-поміж іншого, у фокусі уваги були загрози критичній інфраструктурі та наданню основних послуг громадянам, спричинені повномасштабною агресією росії проти України. Також обговорювалися російські атаки, спрямовані на енергетичну та муніципальну інфраструктуру, блокування зернового коридору Чорним морем, постійні обстріли українських громад, що спричиняють вимушене переміщення громадян з найбільш небезпечних регіонів, кібератаки на сайти державних органів та банківських установ, інформаційні атаки на громадян.

  “З часу початку війни проти України у 2014 році та в умовах повномасштабної агресії, що триває вже 628 днів, ми забезпечили безперервне функціонування державних інституцій, як на національному рівні, так і в регіонах завдяки зусиллям з децентралізації та цифровізації. Ми також набули практичного досвіду з подолання гібридних загроз, зокрема втручання російських спецслужб у виборчі процеси, підрив політичної стабільності через підтримку сепаратистських настроїв, неофашистських рухів, впливу на медіа. Досвід стійкості України у самозахисті і відбитті масованих і всеохоплюючих російських атак є унікальним, адже він набутий в умовах війни” - зазначила Ольга Стефанішина.

  На її переконання, важливо, що уроки України у війні з росією знайшли своє відображення у Цілях стійкості Альянсу, ухвалених на Вільнюському саміті.

  Віце-прем'єр-міністр відзначила підтримку американських партнерів на початку повномасштабного вторгнення у проведенні оцінювання стійкості України в умовах війни. В результаті цієї роботи було виявлено декілька міжсекторальних вразливостей і ухвалені подальші рішення щодо їх усунення. З урахуванням результатів оцінки та наданих рекомендацій було сформовано План щодо створення та розвитку національної системи стійкості, який наразі поданий до розгляду Уряду України.

  "Ми вдячні за діалог між НАТО та ЄС, оскільки стійкість передусім стосується безпеки наших суспільств та ліберальних демократичних систем. Тільки завдяки обміну досвідом і взаємопідтримці можемо забезпечити потужну спільну відповідь на агресивні дії росії для стабільності і безпеки у всьому євроатлантичному регіоні," - заявила Ольга Стефанішина.

  Довідково

  Концепцію Національної системи стійкості України ухвалено рішенням РНБО у вересні 2021 р. Документ визначає мету, основні принципи, напрямки, механізми, модальності та елементи національної системи стійкості. Згідно із Концепцією, стійкість визначається як здатність держави та суспільства вчасно виявляти загрози і вразливості, оцінювати ризики для національної безпеки, швидко і ефективно реагувати, повністю відновлюватися після загроз, надзвичайних ситуацій та криз будь-якого характеру, включаючи гібридні загрози. Підхід України до стійкості синхронізований із основними вимогами НАТО із врахуванням українського контексту. Тоді ж, у вересні 2021 р., були проведені спільні з НАТО навчання з безпеки критичної інфраструктури в регіоні Чорного моря під назвою COHERENT RESILIENCE, в яких взяли участь близько двохсот представників українських державних органів та країн-членів НАТО