• In English
 • Підсумки року: Держпродспоживслужба погодила 38 форм ветсертифікатів, які відкривають торгівлю між Україною та її міжнародними партнерами
  опубліковано 22 грудня 2017 року о 14:07

  У 2017 році Держпродспоживслужба погодила 38 форм міжнародних ветеринарних сертифікатів із компетентними органами ряду іноземних країн, які відкривають нові можливості торгівлі товарами тваринного походження між Україною та її торговельними партнерами: 18 форм міжнародних ветеринарних сертифікатів на експорт продукції тваринного походження до ряду країн і 20 форм на імпорт підконтрольних товарів в Україну. Про це повідомив Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа, підбиваючи підсумки року.

  «У поточному році ми серйозно попрацювали над розширенням географії експортного постачання продукції нашої держави та збільшили кількість підприємств, які отримали право експорту харчових продуктів тваринного походження. Наприклад, до ЄС наразі мають право експорту 289 українських підприємств, у тому числі 109 виробників харчових продуктів та 180 підприємств-виробників нехарчових продуктів тваринного походження», - зазначив Голова Держпродспоживслужби.

  За його словами, зараз Держпродспоживслужба проходить оцінку еквівалентності державної системи контролю щодо експорту продуктів тваринного походження з боку 30 іноземних ветеринарних служб. Відкрито ринки для лінійки із 30 товарів. На звернення українських виробників Держпродспоживслужба веде перемовини щодо просування української продукції на ринки 40 країн.

  «Особливо хочу відзначити прогрес у розвитку двосторонніх відносин в аграрній сфері, між Україною та Китайською Народною Республікою. У квітні ми з компетентним органом Китаю підписали Протокол інспекційних, карантинних та ветеринарно-санітарних вимог щодо експорту замороженої яловичини з України до КНР. Також вдалося до 27-ми розширити список українських підприємств, які мають право експорту молочної продукції на ринок КНР. А у вересні були підписані протоколи фітосанітарних та інспекційних вимог щодо експорту до Китаю шроту та жому. На розгляді у китайської сторони перебувають матеріали для проведення аналізу фітосанітарного ризику щодо ріпаку, пшениці, сорго, черешні, яблук і лохини», - повідомив Володимир Лапа та додав, що у 2017 році також були надіслані аналітичні матеріали щодо квасолі у Бразилію та Гватемалу, та щодо яблук і лохині в Індію.

  Однією з ключових подій 2017 року, за словами Голови Держпродспоживслужби, стало прийняття Закону «Про державний контроль, що здійснюється з метою перевірки відповідності законодавству про безпечність та якість харчових продуктів і кормів, здоров'я та благополуччя тварин» (№2042), який продовжує реформування системи державного контролю безпечності харчових продуктів та виводить її на новий рівень. Це Закон наближує вітчизняну систему контролю безпечності харчових продуктів до європейської. З прийняттям цього законодавчого акту усувається ряд прогалини, які зараз не дозволяють забезпечити належним чином як безпечність харчових продуктів у державі, так і захист прав споживачів. Зараз перед Держпродспоживслужбою стоїть завдання налагодити свою роботу таким чином, щоб до квітня 2018 року, коли всі положення Закону набувають чинності, була повністю розроблена та прийнята необхідна нормативно-правова база.

  Взагалі, як наголосив Володимир Лапа, Держпродспоживслужба максимально долучається до роботи, яка ведеться в державі з проведення євроінтеграційних реформ. Особлива увага приділяється виконанню Всеохоплюючої стратегії імплементації у сфері санітарних та фітосанітарних заходів.

  Так, у співпраці з експертами проектів технічної допомоги ЄС уже прийнято ряд важливих євроінтеграційних законів та підзаконних актів. Одним з останніх позитивних прикладів є прийняття парламентом євроінтеграційного Закону «Про безпечність та гігієну кормів», який було розроблено народними депутатами за активної участі фахівців Держпродспоживслужби, європейських експертів та Офісу підтримки реформ при Мінагрополітики на виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

  Цього року Держпродспоживслужба посилила роботу щодо забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення та запобігання надходження в обіг неякісних продуктів харчування. У цьому контексті Служба розпочала постійні моніторингові дослідження задля запобігання виникненню спалахів інфекційних хвороб, отруєнь громадян та розповсюдження інфекційних хвороб.

  У цьому контексті працівники Держпродспоживслужби взяли участь у 5622 комісійних обстеженнях дитячих закладів, порушення вимог санітарного законодавства встановлено у 35%. Крім того, спеціалісти ветеринарної медицини при здійсненні ветеринарно-санітарного контролю та нагляду за безпечністю харчових продуктів провели понад 300 млн експертиз зразків продукції тваринного та рослинного походження. Це дозволило забезпечити споживачів безпечними та якісними харчовими продуктами, уникнути харчових отруєнь, а також не допустити ускладнення епізоотичної та епідеміологічної ситуації в державі.

  Крім того, за словами Голови Держпродспоживслужби, у 2017 році прийнято ряд рішень щодо покращення епізоотичної ситуації в країні. Зокрема, затверджено інструкції з профілактики та боротьби з АЧС, нодулярним дерматитом та ящуром, видано накази та розпорядження щодо посилення державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду за профілактичними заходами в країні. Тероргани Держпродспоживслужби проводять щоденний клінічний огляд тварин, моніторинг щодо АЧС в спеціалізованих свинарських господарствах, особистих підсобних господарствах громадян та дикій фауні, а також просвітницьку роботу.  Крім того, посилена робота щодо моніторингу в дикій фауні, в тому числі за рахунок грантової угоди з Європейським Союзом.

  За результатами посиленої роботи у цьому напрямку, у другому півріччі в Україні зафіксовано трохи більше 40-ка випадків захворювання на АЧС серед свійських свиней, що на третину менше, ніж у першому півріччі (70 випадків) і у другому півріччі 2016 року (73 випадки).

  Володимир Лапа також зазначив, що в поточному році проведена серйозна робота з розширення галузей акредитації лабораторної мережі Держпродспоживслужби, які проводять дослідження для цілей державного контролю.

  Варто наголосити і на посилені взаємодії та координації дій між територіальними органами Держпродспоживслужби та державними установами МОЗ – недавно відомства затвердили спільний Регламент взаємодії.

  У 2016 році Держпродспоживслужба була підключена до системи «Єдине вікно» при проведенні митного контролю, а в поточному були відпрацьовані всі неузгодженості і ця робота набула системного характеру.

  Також з метою відкритості та прозорості роботи та мінімізації корупційних ризиків Держпродспоживслужба з березня по жовтень 2017 року запровадила пілотний проект на базі головних управлінь Держпродспоживслужби у м. Києві та Київської області, який передбачав проведення перевірок за допомогою відеокамер. За цей час інспекторами було проведено 319 заходів державного контролю та нагляду із використанням пристроїв відеофіксації. За результатами пілотного проекту Держпродспоживслужба прийняла рішення про продовження застосування процедури відеофіксації в пілотних областях. Крім того, планується, що у 2018 році процедури відеофіксації будуть запроваджені в роботу всіх територіальних органів Держпродспоживслужби під час перевірок.

  «Це лише частина результатів і напрямків, за якими ведеться активна робота. В наступному році ця діяльність буде серйозно посилена», - зазначив Володимир Лапа.