• In English
  • Підготовка до переговорного процесу про вступ до ЄС: відбулись перші секторальні консультації щодо транспортної політики
    Міністерство розвитку громад та територій України, опубліковано 17 вересня 2024 року о 19:53

    У рамках підготовки до офіційних переговорів про вступ України до ЄС днями в Брюсселі відбулись секторальні консультації української делегації з представниками Європейської Комісії.

    Участь у зустрічі взяли Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністр юстиції України Ольга Стефанішина, заступник Міністра розвитку громад та територій Сергій Деркач та представник України при ЄС Всеволод Ченцов.

    Секторальні консультації – це підготовка до двосторонньої зустрічі між Україною та Європейською Комісією щодо окремих розділів переговорів.

    «Міністерство розвитку громад та територій відіграє важливу роль у процесі євроінтеграції України, зокрема через імплементацію актів права ЄС у сфері регіональної політики, транспорту та транс'європейських мереж. Загалом це майже 4 тисячі актів права, з яких імплементувати необхідно близько 400. 

    Нашою метою є створення інфраструктури, яка б відповідала європейським стандартам у кожному регіоні, забезпечуючи громадам можливість ефективно використовувати фінансові інструменти для впровадження сучасних транспортних рішень.

    Щодо децентралізації, саме громади відіграватимуть вирішальну роль у впровадженні цих нововведень, що дозволить на місцевому рівні реалізовувати якісні зміни, які сприятимуть сталому розвитку й підвищенню якості життя людей», — зазначив Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба.

    «Зараз – на часі починати системну трансформацію у сфері транспортної політики України. Ми прагнемо, щоб ці трансформації на самому початку були повністю узгоджені та орієнтовані на майбутній процес вступу до ЄС. У цій сфері ми маємо конкретні сектори, які детально регулюються законодавством ЄС. Тому для нас дуже важливо впорядкувати процес на національному рівні за допомогою підготовчої роботи. Ми запропонували провести цю зустріч, щоб обговорити наші пропозиції і скоординувати організацію процесу та зусилля з обох сторін», – зазначила Ольга Стефанішина. 

    Розділ «Транспорт» нараховує майже чотири тисячі нормативно-правових актів, з яких імплементувати в українське законодавство необхідно майже 400.

    «Україна зараз проходить надзвичайно важливий етап переговорного процесу – скринінг відповідності нашого законодавства до права Європейського Союзу. Складність саме транспортної політики полягає не просто у кількості нормативно-правових актів, які треба імплементувати, а в тому, що мова йде про фізичну інфраструктуру та технічні регламенти, які мають відповідати вимогам ЄС. Розділ “Транспорт” стосується всіх ключових видів транспорту: автомобільного, залізничного, авіаційного, морського та річкового, а також розбудови транс’європейських мереж, дорожнього господарства та суспільно важливих перевезень. Це не лише технічне питання – це фундамент для нашого подальшого розвитку і інтеграції в європейську транспортну систему. Наше завдання – створити умови, за яких український транспорт і логістика стануть невід'ємною частиною європейського економічного простору», - зазначив Сергій Деркач.

    Під час консультацій учасники погодили подальший алгоритм підготовки до двосторонньої зустрічі в межах скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС за переговорним розділом 14 «Транспортна політика».

    Наступні місяці сторони будуть працювати над всіма напрямками Розділу, щоб виявити ключові прогалини та напрацювати рамки наближення законодавства у цих сферах. Далі відбудеться здійснення офіційного скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС за відповідним переговорним розділом.

    Нагадаємо, у червні цього року Україна почала переговорний процес щодо вступу в Європейський Союз. Наразі Єврокомісія аналізує відповідність національного законодавства законодавству ЄС (acquis ЄС). Секторальні консультації в межах скринінгу є важливим джерелом інформації для Єврокомісії про стан готовності України до членства в ЄС. Скринінг відбувається за 33 переговорними розділами, які згруповані за 6-ма тематичними блоками відповідно до переглянутої у 2020 році методології розширення ЄС.