• In English
 • Остап Семерак: Наслідки від затоплення «Юнкома» можуть бути погані або дуже погані
  Міністерство екології та природних ресурсів України, опубліковано 24 квітня 2018 року о 10:23

  Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак вважає, що затоплення шахти "Юний комунар" (Юнком), розташованій на непідконтрольній частині Донеччини, матиме непередбачувані наслідки для довкілля не лише України, але й інших країн Чорноморського басейну. Про це Міністр сказав в ефірі «5 каналу», коментуючи рішення сепаратистів повністю затопити цю шахту.

  «Це матиме непередбачувані наслідки для довкілля не лише Донеччини та решти території України, але й для всіх країн Чорноморського басейну. Наслідки спрогнозувати важко. Вони будуть або погані, або дуже погані», - сказав Остап Семерак.

  На його думку, немає підстав довіряти висновкам російських науковців та експертів так званої Донецької народної республіки, що затоплення шахти «Юний комунар» не спричинить вихід радіонуклідів на поверхню, а також не спричинить їх потрапляння у ґрунтові та поверхневі води.

  «Я не довіряю таким висновкам. Насправді існують великі ризики потрапляння радіонуклідів у воду та ґрунти. Йдеться не про звичайну так звану мокру консервацію шахт, а про об'єкт, де зберігаються радіоактивні відходи. Україна завжди контролювала радіаційний фон як в зоні вибуху, так і за станом навколишнього середовища довкола. Зараз ми не розуміємо, що відбувається на цьому об’єкті», - пояснив Остап Семерак.

  Він зазначив, що раніше розроблені проекти ліквідації шахти передбачали обов’язкове забезпечення режиму постійного водовідливу з шахти для утримання об’єкта “Кліваж” в “сухому” стані. Також Міністр переконаний, що у ситуацію із «Юнкомом» має втрутитися міжнародне співтовариство.

  «Це повинен бути контроль, моніторинг і дотримання режимів, розроблених Україною. Ми вимагаємо, щоб до всіх об’єктів критичної інфраструктури і зокрема, до цієї шахти були допущені міжнародні спостережні місії», - сказав Остап Семерак.

  Нагадаємо, у 1979 році на шахті "Юний комунар" (Юнком), розташованій в селищі Бунге за 43 км на північний схід від Донецька, було проведено дослідницький ядерний вибух на глибині 903 м з метою дегазації вугільних пластів та випробування регіонального засобу боротьби з викидами метану під кодовою назвою “Кліваж”.

  На початку 2018 року керівництво так званої ДНР заявило про затоплення шахти "Юнком", з якої вже до кінця квітня мають прибрати всі насоси для відкачування води.

  18 квітня Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, виступаючи на Комітеті парламентської асоціації Україна-ЄС у Страсбурзі, закликав міжнародну спільноту втрутитися у ситуацію та допомогти з проведенням моніторингу екологічної ситуації на цьому об’єкті, підкресливши, що йдеться про серйозну загрозу для екологічної безпеки не тільки України, а й сусідніх країн.