Заступник Міністра охорони здоров’я Ольга Стефанишина розповідає виданню «Українська Правда», для чого створено центральну закупівельну агенцію, як працює реімбурсація і навіщо планують включити вартість ліків у вартість медичних послуг і як це все вплине на доступ українців до безоплатних ліків.
Ще три роки тому 48,8% пацієнтів відмовлялись від лікування через нестачу грошей, а 56% пацієнтів з тих самих причин вживали лише частину прописаних ліків. Хоча з державного бюджету виділялися мільярди гривень на закупівлі ліків.
Саме тому сфера закупівель стала першою, яку нинішня команда МОЗ України почала реформувати майже одразу після Революції Гідності, залучивши у 2015 році міжнародні організації до процесу держзакупівель ліків і медвиробів.
“За цей час МОЗ вдалося розпочати трансформацію системи охорони здоров’я в цілому, повністю перезапустити систему закупівель ліків на рівні держави та втілити програму реімбурсації (відшкодування державою вартості препаратів) – "Доступні ліки”, - говорить Ольга Стефанишина.
Держзакупівлі з залученням міжнародних організацій дозволили заощадити та використати на додаткові закупівлі до 39% виділених коштів. Ці кошти вимірюються мільярдами гривень, за які були закуплені додаткові ліки для пацієнтів. Так, наприклад, пацієнти з раком крові вперше на 100% забезпечені препаратом іматиніб, а пацієнти з гострим інфарктом міокарда - стентами для негайного стентування.
Тепер Україна має створити власну систему закупівель у відповідності до високих стандартів роботи міжнародних організацій.
“Кілька тижнів тому Уряд ухвалив нову концепцію реформування закупівлі ліків і медвиробів, над якою ми з командою працювали останній рік. Ідея реформи у тому, щоб для кожного препарату підібрати найоптимальніший і зручний шлях “доставки” до пацієнта”, - говорить заступник Міністра.
Що зміниться:
Наразі МОЗ України формує команду для продовження реформи медичних закупівель. Шукаємо професіоналів, які допоможуть кожному українцю гарантовано отримувати ліки, закуплені за його податки.