• In English
 • Ольга Оніщук: Ефективний захист прав власників землі – це наше минуле, сьогодення і майбутнє
  Міністерство юстиції України, опубліковано 25 травня 2021 року о 08:02

  Забезпечити непорушність майнових та корпоративних прав, гарантувати спокій громадян за свою власність – це один із основних пріоритетів держави та Міністерства юстиції. На цьому наголосила заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук під час свого виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Земля».

  «Ефективний захист прав власників нерухомого майна, а особливо законних господарів чи користувачів земельних ділянок, – це про наше минуле, сьогодення і майбутнє», - заявила Ольга Оніщук.

  Вона нагадала, що саме Міністерство юстиції опікується питаннями державної реєстрації – сфери, де якщо не «народжується», то точно легалізується право власності на землю та інше нерухоме майно. За її словами, за останні 20 місяців Мін’юсту вдалося реалізувати багато кроків, аби наблизити реєстраційні послуги до кращих міжнародних стандартів, зробивши їх більш безпечними, зручними і зрозумілими для громадян та бізнес-спільноти.

  Під час виступу Ольга Оніщук зупинилася на 3 основних досягненнях Міністерства у сфері державної реєстрації.

  «По-перше, це посилення безпеки двох основних реєстрів — нерухомості і бізнесу. Завдяки заходам, реалізованим Мін’юстом ще торік, обидві інформаційні системи на сьогодні є максимально захищеними від кібератак. Яскравим підтвердженням цьому є той факт, що протягом 2021 року ми не зафіксували жодного повідомлення про несанкціоноване втручання в роботу цих реєстрів», — повідомила заступник.

  Також вона поінформувала, що відбулося очищення системи від недобросовісних кадрів: «Ми ліквідували доступ до реєстрів акредитованим суб’єктам держреєстрації, які раніше вчиняли колосальну кількість порушень. Ми провели кадрове «генеральне прибирання» в лавах нотаріату і державних реєстраторів. І сьогодні, як ми бачимо, «сміливців», які вдаються до зухвалих незаконних «реєстрацій», що відкривають рейдерам шлях до нерухомості громадян чи корпоративних  прав бізнесу, залишилось одиниці».

  Нарешті, як зазначила Ольга Оніщук, було створено Офіс протидії рейдерству. Його було відкрито в Мін’юсті в грудні 2019 року.  Сьогодні в Офісі здійснюється фахова експертиза оскаржуваних реєстраційних дій як колегіально, так і одноособово. У разі встановлення наявності очевидних порушень закону в рішеннях реєстраторів у Міністерства є інструмент миттєвого реагування, який дозволяє буквально протягом доби поновити майнові чи корпоративні права.

  Окрім цього, Ольга Оніщук зупинилась на двох головних напрямах, на яких сконцентрована діяльність Мін’юсту - законодавчому і технічному.

  На законодавчому рівні найближчим часом очікується ухвалення Верховною Радою другого пакета комплексних антирейдерських змін, до розробки яких були залучені і представники Міністерства юстиції. Відповідний законопроект №3774 вже був підтриманий парламентаріями у рамках першого читання. Проектом передбачається низка додаткових антирейдерських запобіжників, зокрема для аграрного бізнесу і власників земельних ділянок: посилення безпеки договорів оренди землі та автоматизації існуючих процесів.

  Не менш важливим елементом захисту аграрного бізнесу від рейдерства в державних реєстрах має стати запровадження «єдиного циклу», який полягає в обов’язковому нотаріальному посвідченні правочинів з корпоративними правами з одночасною державною реєстрацією змін до відомостей про юридичну особу в ЄДР. За словами заступника Міністра, такий крок забезпечить юридичну «чистоту» укладення правочину, унеможливить підробку документів та прибере часовий проміжок між документальним оформленням правочину і державною реєстрацією, яким сьогодні нерідко користуються шахраї та замовники «реєстраційного» рейдерства.

  Запровадження «єдиного циклу» — одна із ключових ідей законопроекту щодо реформи нотаріату, який знаходиться на фінальній стадії погодження,  запевнила вона.

  Інший напрям нашої роботи — це створення технічних «щитів» від реєстраційних порушень. «Сьогодні ми активно працюємо над створенням механізмів автоматичного блокування ризикованих операції щодо бізнесу і нерухомості, зокрема земельних ділянок. Плануємо створити «острівці безпеки» у державних реєстрах, які просто не дозволять замовникам рейдерства руками державних реєстраторів реалізувати свої схеми атаки. Перший блок таких «щитів» планується запусти вже цього літа», - додала Ольга Оніщук.