Пенітенціарна система України особливо останні роки зазнає глибинного реформування попри виклики, зумовлені пандемією та повномасштабним вторгненням. При цьому досягнення у окремих напрямах (наприклад, цифровізації, кадрове перезавантаження) допомогли втримати контроль над системою і під час пандемії COVID-19, і особливо при запровадженні воєнного стану. На цьому наголосила заступник Міністра юстиції України Олена Висоцька під час Міжнародного пенітенціарного форуму.
«Набута нами компетенція може бути корисна і в мирному житті, і в рамках підготовки пенітенціарних систем до реакцій на надзвичайні ситуації в різних країнах. Тому, ми прагнемо поділитись корисним досвідом, нашими помилками, здобутками та потребами на подальший розвиток», — звернулась Олена Висоцька до учасників форуму.
Пенітенціарна система України не є ідеальною. Тому, першим завданням було налагодити відкритий діалог між всіма органами і суспільством, адже це набагато конструктивніше і допомагає Україні долати перешкоди.
Після ідентифікації проблематик і відвертої комунікації із суспільством було розпочато масштабну роботу над розробкою та схваленням Стратегії реформування пенітенціарної системи. Мета — винайти найуспішніші шляхи вирішення комплексу проблем пенітенціарної системи України в умовах дуже обмежених ресурсів.
«Попри повномасштабне вторгнення, Уряд України схвалив Стратегію реформування пенітенціарної системи до 2026 року і детальний план заходів до неї у грудні 2022 року. Метою Стратегії є створення в Україні гуманістичної справедливої системи виконання покарань. Системи, яка гарантуватиме безпеку суспільства і реальну ресоцалізацію засуджених», — пояснила заступниця Міністра юстиції.
Українська Стратегія реформування пенітенціарної системи має 8 стратегічних цілей, кожна з яких містить опис, завдання цілі та очікувані результати. Якщо узагальнити цю роботу у більш масштабні напрямки, то робота відбувається з кожною ціллю над:
Через повномасштабну війну рф проти України, до цієї роботи минулого року додались загрози фізичного знищення, тимчасова окупація територій, вимушена евакуація, нова функція – тримання військовополонених, складність у мотивації персоналу, ще більша обмеженість у ресурсах на реформу пенітенціарної системи.
«Але для нас життєво важливо продовжувати боротьбу, аж до перемоги, і продовжувати працювати над започаткованими реформами. Тому ми, незважаючи на воєнний стан, на загрозу постійних ракетних обстрілів і на обмежені ресурси продовжуємо працювати і реформувати пенітенціарну систему», — наголосила Олена Висоцька.
За її словами, робота також триває над тим, аби втілити в життя принцип «нормальності» щодо умов перебування і занять в місцях несвободи. Вирішити проблему неналежних умов в умовах обмеженого фінансування. Так, для цього було запроваджено чимало новацій у системі:
Протягом 2020-2021 років було також оптимізовано кількість в’язниць: закрито 12 в’язниць і розпочато процедури продажу (приватизації) їх майна з метою використати коштів від продажу на поліпшення умов утримання.
«Війна зупинила наші ініціативи і руйнує майно закритих та працюючих в’язниць. Але розроблені проекти сучасних ізоляторів і в’язниці можуть при знаходженні інших джерел фінансування бути реалізовані», — впевнена Олена Висоцька.
Вона також повідомила, що Україна приєдналась до групи друзів Правил Нельсона Мандели. А ще наголосила, що значне місце в пенітенціарній системі нашої держави має займати пробація.
Пробація в Україні створена у 2017 році. Як молода інституція – пробація України потребує і політичної підтримки, і коректного комунікаційного супроводу для громадян про переваги пробації перед ув’язненням, інноваційних інструментів у своїй роботі (методології оцінки ризиків, програмне забезпечення), навчання персоналу та матеріально-технічної допомоги в організації роботи.
«В рамках реформи кримінальної юстиції ми будуємо оптимізовану, розумну систему виконання кримінальних покарань, де акцентом є виправлення людини, а головною метою є безпечне суспільство. Тому, пробація в Україні має стати ефективною інституцією, про яку знають і довіряють громадяни України, застосовує як дієвий інструмент професійна спільнота, а для міжнародних організації ми станемо надійним прогресивним партером», — резюмувала заступник Міністра юстиції України.