• In English
 • Олена Висоцька: Наша задача – пояснити кожному українцю, що пробація є справедливим покаранням
  Міністерство юстиції України, опубліковано 26 квітня 2024 року о 13:08

  Які виклики стоять перед системою пробації та що вже досягнуто у цій сфері – розповіла заступник Міністра юстиції Олена Висоцька під час міжнародної науково-практичної конференції «Реформа пробації: можливість обрати майбутнє».

  Олена Висоцька нагадала, що у прийнятій Урядом Стратегії реформування пенітенціарної системи розвиток пробації представлено як окремий напрям. Відповідно пробація як альтернативний вид покарання займає достойне місце.

  «У нас є завдання по Стратегії, які ми маємо виконати. З одного боку, те, що пробаційний нагляд вже є в системі кримінальних покарань - це вже досягнута ціль. Адже 28.03.2024 набрав чинності Закон України від № 3342-ІХ «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань», яким введено новий вид кримінального покарання — пробаційний нагляд. З другого – ми йдемо далі і наша мета - розширити статті кримінального кодексу, які передбачають пробаційний нагляд як один з видів кримінального покарання», - зазначила Олена Висоцька.

  Вона підкреслила, що задача органів влади – пояснити кожному українцю, що пробація – це справедливе покарання і його потрібно застосовувати якомога більше. З 28.03.2024 є вже 417 ухвал суду щодо призначення пробаційного нагляду як кримінального покарання.

  Крім впровадження пробаційного нагляду, стратегічною ціллю є удосконалення покарання у вигляді громадських робіт та у виді штрафів. Наразі підготовлено два законопроекти, які регулюють дане питання – проект Закону України №9149 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення виконання покарання у виді штрафу та громадських робіт» та проект Закону України №9148 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо удосконалення виконання покарання у виді штрафу та громадських робіт».

  Серед інших пріоритетів – уніфікація оцінки ризиків та розробка нових пробаційних програм, проведення поточної роботи з персоналом, створення модельних офісів, впровадження мобільного застосунку «Е-пробація», запровадження ЄРЗО, удосконалення методик по роботі із засудженими за злочини проти основ національної безпеки з урахуванням досвіду організацій та установ, які вивчають питання колабораціонізму в Україні, а також застосування електронних засобів контролю (браслетів).

  Міжнародна науково-практична конференція “Реформа пробації: можливість обирати майбутнє” проводиться Міністерством юстиції України, Державною установою "Центр пробації" та Пенітенціарною академією України за підтримки EU Project Pravo-Justice.