• In English
 • Олена Висоцька: 500 днів повномасштабної війни. Українська в'язнична система продовжує виконувати усі свої завдання, незважаючи на війну
  Міністерство юстиції України, опубліковано 11 липня 2023 року о 09:35

  Коментар заступника Міністра юстиції України Олени Висоцької:

  Після повномасштабного вторгнення російської федерації в Україні виникла необхідність забезпечення утримання військовополонених. Цю функцію було покладено на Міністерство юстиції України. Ми створили дільниці та табір для тримання військовополонених і забезпечили їх утримання згідно з Женевською конвенцією. Військовополонені утримуються в умовах, у яких живуть, харчуються і медично обслуговуються офіцери Збройних сил України. У полоні, в середньому, росіяни перебувають 2-3 місяці. При цьому до них мають доступ міжнародні організації, журналісти, різні правоохоронні органи. Україна показує, що навіть з військовополоненими ми поводимось гідно.

  Внаслідок воєнних дій, через бомбардування та ракетні обстріли було зруйновано 11 установ та зазнали часткового пошкодження інфраструктури 14 установ Державної кримінально-виконавчої служби України. Роботу частково пошкоджених установ вже відновлено.

  Ми зберегли життя, забезпечивши евакуацію до більш безпечних місць тримання понад 10% від загальної кількості засуджених та ув’язнених, і підготували плани дій на випадок наближення війни до кожної з українських пенітенціарних установ.

  Забезпечили життєздатність установ в умовах блек-аутів, надто ускладненої логістики постачання продуктів. Забезпечили вивезення людей з установ на окупованих територіях та сприяли їхньому поверненню на підконтрольну Україні територію.

  Адаптували систему законодавства до найбільших викликів та продовжуємо законотворчу роботу.

  Від початку відсічі збройної агресії Президент України прийняв три укази про помилування, завдяки яким ми звільнили 363 засуджених, більшість з яких взяли до рук зброю та пішли на захист України.

  Заручилися підтримкою міжнародної спільноти, провели Міжнародний пенітенціарний форум, під час якого показали гостям з різних країн, що українська пенітенціарна система продовжує працювати та змінюватися, адже вже пройшла складний шлях від радянського минулого до дотримання прав ув'язнених за найкращими міжнародними зразками.

  Медичні працівники Центру охорони здоров'я ДКВС України, які від початку війни цілодобово перебували на робочих місцях, забезпечили належну медичну допомогу засудженим та ув'язненим. Ми налагодили постачання ліків та медичних виробів. Залучили неурядові організації та міжнародні інституції, такі як Глобальний фонд для боротьби з ВІЛ-інфекцією, туберкульозом та малярією, Міжнародний комітет Червоного хреста, інші організації, які допомогли нам із забезпеченням медичними препаратами та обладнанням. Завдяки формуванню запасів для лікування і діагностики ВІЛ та туберкульозу, було збережено безперервність у лікуванні хворих цієї категорії.

  Понад 30 тис. клієнтів пробації долучилися до оборони України у складі Збройних сил України. За 2022 рік - першу половину 2023 року по обліку органів пробації пройшли майже 18 тис. осіб, яким за рішенням суду призначено відбування покарання у виді громадських або суспільно корисних робіт. За 500 днів 2022 - 2023 років правопорушниками відпрацьовано понад 890 тис. годин безоплатних робіт на підприємствах та в установах державної або комунальної власності. У результаті залучення клієнтів пробації до облаштування благоустрою населених пунктів, роботи комунальних служб різного спрямування при мінімальній погодинній оплаті праці в Україні у 40,46 грн за сприяння органів пробації місцевими громадами заощаджено 36 млн 32 тис. грн.

  З метою розв’язання проблем структурного характеру у пенітенціарній системі виникла потреба у прийнятті комплексної довгострокової стратегії. Уряд України ухвалив Стратегію реформування пенітенціарної системи на період до 2026 року та операційний план її реалізації у 2022 - 2024 роках. Метою Стратегії є створення гуманістичної системи виконання кримінальних покарань, що гарантуватиме безпеку суспільства та забезпечуватиме соціальну адаптацію засуджених та осіб, взятих під варту.

  Попри війну ми утримали функціонування системи та продовжуємо реалізовувати Стратегію реформування.