• In English
 • Олена Висоцька: Приватизація надлишкових активів – додаткове джерело фінансування оновлення в’язничної інфраструктури
  Міністерство юстиції України, опубліковано 16 червня 2021 року о 14:39

  Інфраструктура – один із пріоритетних напрямків реформи пенітенціарної системи, яка нині триває в Україні. «Через те, що свого часу в нашій державі не було створено належних умов утримання в’язнів, нині Україна витрачає шалені кошти на виплату компенсацій, пов’язаних із цим. Треба розуміти, що саме по собі позбавлення волі вже є покаранням, а от умови утримання мають бути нормальними – це європейська та світова практика. Тому оновлення інфраструктури пенітенціарної системи – це питання як безпеки суспільства, так й іміджу України», – на цьому наголосила заступник Міністра юстиції Олена Висоцька під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Економіка без олігархів».

  Саме для того, щоб покращити умови утримання в’язнів, Мін’юстом спільно з Фондом державного майна було розпочато проект «Велика приватизація в’язниць». Це – перший для України досвід, коли недіючі установи виставляються на продаж як майно держави. Наразі закрито уже 39 таких установ, 12 з яких – у 2020 році. 

  «Зважте, які кошти держава щорічно витрачає на утримання таких об’єктів! Усі вони – чималий тягар для поточного бюджету країни. А ось завдяки приватизації таких наших активів ми зможемо не залучаючи кошти з інших сфер – медицина, освіта – покращити інфраструктуру нашої системи за рахунок самої ж системи», – зазначила Олена Висоцька.

  Як розповіла профільний заступник Міністра юстиції, першим успішним кейсом «Великої приватизації в’язниць» є продаж Львівської виправної колонії, який відбувся 3 червня 2021 року.  Цей онлайн-аукціон завершився зростанням ціни об’єкта у 8,8 раза. Установу було приватизовано за 407,5 млн грн, що на 150% більше, ніж надходження від приватизації за весь 2018 рік (269 млн грн.).  Виручені кошти буде розподілено за принципом 30/70:  30 % піде до Державного бюджету України, 70 % – до спеціального фонду Державного бюджету України на відбудову в’язничної інфраструктури.

  «Ми не відчужуємо майно держави незворотньо: на отримані кошти ми будемо будувати нову модерну інфраструктуру. Як наслідок – в нас не буде проблем ані з Європейськими судами, ані з правозахисниками всередині країни через неналежне утримання людей», – зауважила заступник очільника Мін’юсту.

  Говорячи про в’язничну інфраструктуру, Олена Висоцька також торкнулась теми покращення умов у слідчих ізоляторах. Вона повідомила, що нещодавно було приведено у відповідність до міжнародних стандартів умови утримання в’язнів у державній установі «Київський слідчий ізолятор» – відкрито оновлений корпус для осіб, узятих під варту, який відремонтовано за норвезьким зразком.  Під час ремонту оновлено 18 камер: 14 двомісних та 4 одномісні. Кожне приміщення оснащене холодильником, мікрохвильовою пічкою, телевізором, стаціонарним телефоном, Wi-Fi доступом, кнопкою екстреного виклику охорони, камерами відео спостереження. Також було проведено ремонтні роботи медичного корпусу у цій же установі, що сприятиме можливості надання якісних медичних послуг та першої швидкої допомоги.

  Якісним показником результативної роботи Міністерства юстиції у напрямі оновлення в’язничної інфраструктури Олена Висоцька назвала також проект «Індивідуальний простір для засуджених жінок», який запроваджено в усіх жіночих установах виконання покарань Державної кримінально-виконавчої служби України. В рамках проекту проведено ремонтні роботи у відділеннях, облаштовано окремі санвузли з душовими кабінками та гарячим водопостачанням, а між ліжками ув’язнених встановлено перегородки для створення індивідуального простору. 

  «Поряд із зазначеними проектами ми розробили концепт модельної в’язниці, яка передбачатиме апробовані кращі західноєвропейські практики та знайде свою реалізацію у проекті «Модельна в’язниця». Але про це, я сподіваюсь, розповім уже під час наступного форуму», – додала профільний заступник Міністра юстиції.