• In English
 • Олександра Азархіна: Плата за адмінпослуги має бути обґрунтованою та самоокупною

  Відбулося засідання круглого столу «Законодавче врегулювання питань встановлення плати за надання адміністративних послуг та впорядкування механізмів визначення розмірів адміністративних зборів», у ході якого експерти та представники ЦНАП мали можливість обговорити головні проблеми галузі і, зокрема, проект Закону України «Про адміністративний збір».

  Документ розроблено з метою визначення конкретних розмірів адмінзбору і встановлення єдиних критеріїв платності/безоплатності адмінпослуг. У законопроекті передбачено близько 170 базових послуг і чітко визначена їх вартість.

  На території України працюють 1030 звичайних та 10 мобільних центрів надання адміністративних послуг. Окрім цього, такі послуги надаються у 119 територіальних підрозділах та 1057 віддалених робочих місцях. На жаль, у зв’язку з тимчасовою окупацією частини території України та проведенням активних бойових дій ще 393 об’єкти ЦНАП тимчасово закриті.

  Завдяки впровадженню реформи децентралізації плата за адміністративні послуги наразі спрямовується до місцевих бюджетів. Проте, ці надходження не компенсують витрати на надання таких послуг у повній мірі, адже ціна деяких адмінпослуг становить менше 1 гривні. Тому, сьогодні особливо важливого значення для територіальних громад набуло питання актуалізації розмірів адміністративних зборів.

  «Наше Міністерство підтримує необхідність прийняття законопроекту, що вирівнює розміри адмінзборів та актуалізує їх відповідно до сучасних соціально-економічних умов. Адже кожен розмір такого збору має покривати хоча б частину витрат, що йдуть на надання відповідної адмінпослуги конкретному споживачеві. Розміри зборів мають бути обґрунтованими, прозорими та справедливими, а також самоокупними», - зазначила заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Азархіна.

  «Українські ЦНАПи – позитивна вітчизняна новація, яка подекуди випереджає західні аналоги. В ЦНАПах можна швидко і якісно отримати широкий спектр послуг: від реєстрації місця проживання, нерухомості, бізнесу, до адмінпослуг соціального характеру чи реєстрації авто. Водночас, за цей європейський сервіс люди платять або смішну ціну, яка не змінювалася впродовж 30 років», - підкреслила голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

  Під час засідання заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Азархіна також підкреслила необхідність завершення процесу делегування повноважень органам місцевого самоврядування в частині надання послуг з реєстрації актів цивільного стану. Передача послуг з реєстрації актів цивільного стану з державного рівня на рівень територіальних громад врегульована Законом № 1427-IX, який наділяє всі територіальні громади повноваженнями щодо державної реєстрації актів цивільного стану.

  «На жаль, станом на сьогодні далеко не всі ЦНАПи територіальних громад надають такі послуги. Мінінфраструктури готове допомогти в реалізації цієї ланки реформи децентралізації, долучитися до заходів Мін’юсту і Мінцифри (як головних виконавців) та доопрацювати відповідні нормативні зміни», - повідомила Олександра Азархіна.