• In English
 • Олександр Кубраков: Прийняття законопроекту 4298 встановлює адміннагляд за рішеннями органів місцевого самоврядування відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування

  Команда Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури разом з парламентським Комітетом з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісом Президента України та Секретаріатом Кабінету Міністрів провели серію консультацій з всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування. Під час консультацій обговорили основні положення доопрацьованої редакції законопроекту про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та інших законодавчих актів, які стосуються реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні (реєстр. No 4298).

  «Прийняття законопроекту 4298 має вирішальне значення для закріплення результатів децентралізаційної реформи, а відтак і закріплення в національному законодавстві демократичних стандартів Ради Європи та Європейського Союзу, що є надзвичайно важливим на шляху України до ЄС та виконання заходів Плану України на 2024 – 2027 роки. Цивілізований адміністративний нагляд за рішеннями органів місцевого самоврядування присутній у всіх країнах ЄС і має бути впроваджений в Україні — це, зокрема, передбачено в рамках плану Ukrainian Facility. Самі громади також зацікавлені у регламентованому та чітко визначеному законодавством нагляді, який не загрожуватиме правам місцевого самоврядування. Також законопроект пропонує новий механізм відбору та призначення на посади керівництва місцевих державних адміністрацій. Це системні зміни для формування більш демократичного та прозорого інституту представництва держави на місцях», — підсумував Віце-прем’єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку громад, території та інфраструктури Олександр Кубраков.

  Ключовими положення законопроекту є створення правових основ для функціонування місцевих державних адміністрацій префектурного типу до внесення змін в Конституцію України. Повноваження і завдання місцевих державних адміністрацій чітко розподілені за ключовими напрямками:

  • координація територіальних органів центральних органів виконавчої влади;
  • забезпечення законності в діяльності органів і посадових осіб місцевого самоврядування;
  • виконання галузевих повноважень та окремих повноважень органів місцевого самоврядування.

  Також головам МДА та їх заступникам надається статус державних службовців, що передбачає підвищення вимог до претендентів на ці посади, таких як наявність досвіду та стажу, знання законодавства тощо. У разі прийняття законопроекту, термін повноважень голів обласних та районних державних адміністрацій становитиме до 5 років в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці.

  Також нова система нагляду за законністю рішень ОМС передбачає, що в разі виявлення невідповідності таких рішень Конституції та/або законам України, місцева державна адміністрація пропонуватиме ОМС усунути таку невідповідність впродовж 30 робочих днів. А у разі неусунення порушення, МДА будуть звертатися до суду з позовом про скасування такого рішення.