• In English
 • Олександр Банчук: Онлайн-моніторинг — прямий доступ громадян до формування державної політики
  Міністерство юстиції України, опубліковано 05 вересня 2023 року о 15:02

  Громадськість в Україні може долучитись до вдосконалення законодавства, зробити зауваження та внести пропозиції щодо нормативно-правових актів. Для зручності цієї роботи була створена платформа «Онлайн-моніторингу» за підтримки Проекту ЄС «Право-Justice». За останньою інформацією, на платформі свої кабінети вже створили 1000 осіб. Про це розповів заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук в інтерв'ю для «Укрінформу».

  Її суть у тому, щоб збирати інформацію від громадян, експертів, фахових юристів та адвокатів про наявність певних проблем чи прогалин у чинних законах та усувати їх.

  Спочатку громадськість вносить свої пропозиції та зауваження або до конкретного закону, або до окремих його статей, інших нормативно-правових актів. Далі отримані пропозиції та звернення відсіюються. За результатом цього аналізу визначаються системні й точкові проблеми та проводяться обговорення, відбувається опис проблеми, вказуються варіанти вирішення. За підсумками цієї роботи Мін'юст формує моніторинговий звіт із пропозиціями змін до законів чи підзаконних актів.

  «Цей механізм усунення недоліків українського законодавства працює, але не так швидко, як хотілося б. Проте ми маємо вже ухвалені закони, які вирішують проблеми, виявлені в результаті моніторингу нормативно-правових актів у сфері виконавчого провадження, банкрутства тощо», — розповів Олександр Банчук.

  Він зазначив, що завдяки змінам у законодавстві можна змінити пенітенціарну систему України. Зокрема, удосконалити існуючу інфраструктуру, зменшити тюремне населення. Зробити це можна, в тому числі, за рахунок введення альтернативних видів покарань, таких як пробаційний нагляд, щоб не всі засуджені перебували в місцях позбавлення волі. Відповідний закон нещодавно був підтриманий Парламентом.

  «Таким чином ми не ізолюємо особу від суспільства, але зобов’язуємо її у визначений час з’являтися до офіцера пробації, проходити відповідні навчання, курси, лікування від певної залежності чи агресії тощо. Водночас ми допомагаємо особі з роботою, якщо потрібно. Важливо, що людина утримується в цей час не в поганих умовах місць несвободи, а вдома», — пояснив заступник очільника українського Мін'юсту.

  Як показує досвід, такі особи у подальшому менш схильні до вчинення повторного злочину.

  «Навіть, якщо одній дитині допоможемо — значить, ми свою місію виконали», — так Олександр Банчук коментує діяльність центрів «Барнахус». Суть їхньої роботи полягає в тому, щоб зібрати в одному місці представників усіх структур, які працюють із дитиною, постраждалою від злочину, чи яка стала його свідком. Наразі такі центри відкриті у 6-ти містах України. В них уже проведено щонайменше до сотні відповідних дій стосовно дітей, постраждалих від злочинів, – допитів, обстежень, інших процесуальних дій.

  До початку 2024 року кількість таких центрів має збільшитись до 11. Послуги для дітей у них — безкоштовні.