• In English
 • Обговорено підвищення енергоефективності роботи розподільчих мереж за рахунок компенсації реактивної потужності

  8 грудня 2017 року під головуванням директора департаменту електроенергетичного комплексу Ольги Буславець Міненерговугілля, за участю ДП «НЕК «Укренерго», Держенергонагляду, технічних директорів енергопостачальних компаній, фірм-виробників та науково-дослідних інститутів відбулась нарада з підвищення енергоефективності  роботи розподільчих мереж за рахунок компенсації реактивної потужності.

  Завданням наради було інформування щодо сучасних розробок у галузі нормативних документів з питань компенсації реактивної потужності, сучасних технічних засобів компенсації, подолання методологічних протиріч та вироблення спільного підходу до широкого впровадження компенсуючих пристроїв для підвищення енергоефективності роботи електричних мереж.

  Під час наради Ольга Буславець зупинилася на деяких концептуальних моментах, які визначають напрямки розвитку як електричних мереж, так і систем керування, у тому числі керування потоками реактивної потужності.

  Відзначено, що питанню компенсації реактивної потужності протягом досить тривалого часу не приділялась належна увага.

  У 2016 році з ініціативи Міненерговугілля питання зниження втрат електроенергії в електричних мережах на її передачу шляхом встановлення на підстанціях пристроїв компенсації реактивної потужності було включено до рішень третього засідання Національної Ради Реформ.

  Після цього було дано доручення енергопостачальним компаніям передбачити в інвестиційних програмах розроблення техніко-економічного обґрунтування та проектно-вишукувальних робіт із встановлення регульованих пристроїв компенсації реактивної потужності в електричних мережах.

  Так у 2017 році ПАТ «Закарпаттяобленерго» реалізовано проект щодо  встановлення батареї статичних конденсаторів напругою 10 кВ на ПС 110/35/10 кВ «Рахів-1».

  19 енергопостачальних компаній у 2017 році розробили ТЕО щодо встановлення регульованих пристроїв компенсації реактивної потужності в електричних мережах, деякі з компаній уже мають проектно-кошторисну документацію.

  Відповідно до проектів інвестиційних програм на 2018 рік, енергопостачальні компанії продовжують роботу в частині подальшої реалізації заходів зі встановлення регульованих пристроїв компенсації реактивної потужності в електричних мережах.

  Учасники наради брали активну участь в обговоренні, адже питання запровадження пристроїв компенсації реактивної потужності є актуальним, особливо в умовах реформування ринку електричної енергії та майбутнього переходу до стимулюючого тарифоутворення, коли прибуток енергопостачальника напряму залежатиме від ефективності роботи, у тому числі електричних мереж.