У період воєнного стану як ніколи актуально бути вакцинованим від правця - інфекції, що передається через потрапляння бруду у рану, або через укус тварини. Вакцинуватися від правця можна безоплатно як дітям, так і дорослим.
Вакцинація від правця входить до Національного календаря профілактичних щеплень. А отже її можна отримати безоплатно в межах пакету медичних послуг на первинній ланці.
Для планової вакцинації важливо мати укладену декларацію з лікарем. Вакцинуватися можна у комунальних закладах первинної медичної допомоги, а також в приватних медзакладах і в лікарів-ФОП, які підписали договір з НСЗУ та мають можливість проводити вакцинацію.
Тимчасово переміщені українці можуть вакцинуватися без декларації у пунктах тимчасового розміщення евакуйованого населення.
Також люди, які переїхали в інші регіони країни, можуть укласти декларацію у місці, де вони зараз поживають і таким чином отримати доступ до усіх послуг первинної медичної допомоги, в тому числі і вакцинації. Знайти лікаря, з яким можна укласти декларацію можна за допомогою “Електронної карти місць надання первинної медичної допомоги”, або зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ 16-77.
Графік вакцинації
Важливо не ігнорувати графік вакцинації та за можливості робити усі щеплення своєчасно. Сформувати графік вакцинації допоможе педіатр, терапевт або сімейний лікар, з яким пацієнт уклав декларацію.
Вакцинацію проти правця розпочинають у дитячому віці. Перше щеплення робиться дитині у 2 місяці. Друге - у 4 місяці. Третє - у 6 місяців. Четверте - у 18 місяців. Наступне щеплення робиться у 6 років, а далі - кожні 10 років.
Якщо дитина пропустила щеплення за календарем, не потрібно починати вакцинацію з початку. Просто складіть у свого педіатра чи сімейного лікаря, якого обрали для дитини, графік введення тих доз, яких не вистачає.
Вакцинація дорослих
Першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше отримали щеплення, проводять у віці 26 років. Подальша планова ревакцинація відбувається кожні 10 років.
Якщо дорослі не були щеплені або не мають інформації з цього питання, то вакцинуватись необхідно триразово. Інтервал між першою та другою дозою має становити 4 тижні. Між другою та третьою дозами - 6 місяців. Наступне щеплення - ревакцинація, проводиться наступні кожні 10 років, але не раніше ніж один рік від третьої дози.
Екстрена вакцинація
Екстрена профілактика правця є безоплатною за місцем перебування людини. Її
проводять у таких випадках:
Важливо своєчасно провести екстрену профілактику правця, яка передбачає первинну хірургічну обробку рани та створення імунологічного захисту. Для цього при можливості необхідно звернутись у найближчу лікарню.
За надання первинної медичної допомоги НСЗУ виплатила медзакладам по всій країні понад 2 мільярди 61 мільйон гривень за березень. Виплати отримали 2 129 закладів по всій країні.