• In English
  • Неефективне використання клієнтами зерновозів призводить до збільшення їх обігу та зриває виконання заявок відправників
    Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця", опубліковано 19 грудня 2017 року о 15:50

    Укрзалізниця для перевезення зернових вантажів використовує увесь свій робочий парк зерновозів. За 11 місяців 2017 року відправлено 401,1 тис. вагонів. Для збільшення обсягів перевезень зерна клієнти мають прискорити обіг зерновозів і не затримувати їх в очікуванні вивантаження в портах. Також елеватори повинні відповідати заявленим планам, а відправки здійснюватися весь рік, а не сезонно.

    Доказом неефективного використання зерновозів клієнтами є той факт, що на припортових станціях Великої Одеси щодоби в очікуванні вивантаження простоює 4500 – 5000 вагонів із зерновими культурами, а середній простій зерновоза може сягати 12 – 14 діб. Заявники (компанії-посередники) намагаються швидко заповнити планами та електронними узгодженими заявками з портами всю пропускну здатність станцій згідно з єдиним  технологічним процесом, не враховуючи при цьому реальну кількість вантажу на елеваторі. Це стається і через те, що елеватори не надають підтвердження щодо наявних обсягів і не несуть за це відповідальності. Елеватори важко долучити до обов’язку декларування реальних наявних обсягів.

    З жовтня 2017 року залізничники впровадили систему планування відправницьких маршрутів та ступеневих збірних маршрутів. Так, у жовтні було відвантажено 42 маршрути, в листопаді – 217 маршрутів. Про результативність цього кроку свідчить те, що транзитний обіг порожнього вагона-зерновоза зменшився до 16 діб з 38 діб. Тому Укрзалізниця і надалі буде застосовувати маршрутизацію зернових відправок та пропонувати відправникам планувати відправки рівномірно упродовж всього року, а не сезонно. Коротка сезонність відправок негативно позначається на плануванні та використанні наявного робочого парку.

    Окрім того, інфраструктура елеваторів повинна відповідати заявленим планам, а наявність вантажу на них повинна контролюватися власниками елеваторів, тобто елеватори мають відповідати за обсяги вантажу і бути його відправниками. Наразі у робочому парку Укрзалізниці близько 10 тис. зерновозів, а загальний вагонообіг – 10 діб.

    Таким чином, Укрзалізниця має можливість надавати для перевезень 30 000 вагонів на місяць. Щоб задовольнити заплановані відправником 58 тис. зерновозів щомісячно, необхідно покращувати обіг зерновозів, а для задоволення заявлених обсягів потрібне відповідальне ставлення всіх учасників логістичного ланцюга.

    Тому всі критичні заяви зерновиків – це спроба перекласти відповідальність за свою неефективну роботу на перевізника.