• In English
 • Наша мета - розпочати музеєфікацію знахідок на Поштовій площі та присвоїти об’єкту статус національної пам'ятки, - Євген Нищук
  Міністерство культури України, опубліковано 10 липня 2018 року о 09:17

  У Києві, за участі представників Міністерства культури України, КМДА, пам’яткоохоронних громадських об’єднань відбулась виїзна нарада, присвячена питанням вирішення долі історичної пам’ятки - ділянки прибережного міського кварталу Середньовічного Києва ХІ-ХІХ ст., розташованій на Поштовій площі у м. Києві, занесеної до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятка археології місцевого значення наказом Міністерства культури України від 06.12.2016 № 1162

  «Об’єкт, на якому ми зараз знаходимося, було віднайдено кілька років тому, він надзвичайно цікавий та цінний з археологічної та історичної точки зору, адже ці знахідки датуються Х-ХІ століттям. Ці фрагменти вулиць стародавнього Києва є свідченням нашої прадавньої історії. Тому дуже важливо, щоб наші фахівці відкривали ці знахідки для України та всього світу, – зазначив Міністр культури Євген Нищук. – Коли знахідку було відкрито, за ініціативи Мінкультури їй було надано статус пам’ятки місцевого значення, але разом з тим, протягом тривалого часу навколо цього місця точилися певні дискусії щодо її подальшої долі. Станом на сьогодні, питання, пов'язані зі збереженням знахідок та розблокуванням археологічних робіт на Поштовій площі перебувають у сфері відповідальності органу охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації».

  Міністр культури також зазначив, що враховуючи важливість порушеного питання, а також значущість та зацікавленість у його вирішенні, як з боку фахового середовища, громадськості, так і важливості на державному рівні даної знахідки, відомство очікує найшвидших дій з боку КМДА з метою збереження віднайденої пам’ятки.

  «Міністерство культури з моменту виявлення пам’ятки підтримало ініціативу щодо надання цьому об’єкту статусу пам’ятки національного значення. Більше того, рік тому ми надсилали до КМДА документ, щодо надання нам облікової документації та рішення консультативної ради КМДА відділу культурної спадщини, що в свою чергу надало б нам можливість підготувати відповідні нормативно-правові акти для їх утвердження, зокрема, в цьому році ми надіслали лист повторно», - повідомив Євген Нищук.

  Директор Центру археології Києва при Інституті археології НАН України Михайло Сагайдак особливо наголосив на важливості історичної знахідки та її важливості для збереження культурного надбання країни та вивчення багатовікової історії України, відзначивши особливі артефакти віднайдені під час розкопок, які є свідченням унікальності історії країни для світової історії.

  Зі свого боку начальник Управління охорони культурної спадщини КМДА Олександр Никоряк підтвердив інформацію, що КМДА не подавало облікову документацію Міністерству культури України щодо національного значення. Документація, що була направлена ще у 2017 році стосується статусу місцевого значення.

  За підсумками виїзного засідання було досягнуто домовленості вже 19 липня провести нараду консультативної ради КМДА з метою оперативного розгляду Мінкультури відповідних матеріалів, передбачених нормативними приписами діючого законодавства.

  «Отримана документація надасть нам можливість врешті почати процес підготовки національного статусу, більше того, зробити розпорядження щодо ревізії стану, який зараз склався, адже для нас важливо почати певні технічні роботи ще за теплої пори року. Тому надзвичайно важливо у серпні-вересні поновити роботи фахівців для перших антируйнівних природніх робіт», - говорить Міністр.

  Нагадаємо, що згадану пам'ятку виявлено в процесі археологічних розкопок у І-му кварталі 2015 року. Вона розташована в історичному середмісті м. Києва, під сучасною Поштовою площею, що обмежується береговою лінією Дніпра, між проїжджою частиною Володимирського узвозу та вул. Боричів узвіз. Межі об’єкту з південного сходу поки не виявлено. Глибина залягання археологічного об’єкта починається з 2,5-8 м.

  За результатами археологічних досліджень, здійснених у 2014-2017 роках Державним підприємством «Центр археології Києва» Інституту археології НАН України під керівництвом Сагайдака Михайла Андрійовича, об’єкт складається з дерев’яного настилу дороги, що вела від берегової лінії до центральної частини міста, фрагментів дренажної системи XVIII ст., виявлено горизонти культурного шару XI-XIII ст., що залягають на глибині 5,5-8 м, рештки вуличної забудови XII ст., яка відокремлена лінією парканів з напівколод. Крім того, зафіксовано будівлю, виконану у зрубній техніці, під нею будівлю XI ст. виконану за каркасно-стовповою конструкцією, досліджено залишки майстерні склороба XIII ст.

  Обліковою документацією на пам'ятку археології її історична цінність визначена наступним чином: «Об’єкт дає нову інформацію про розвиток містобудування у середньовічному Києві. Завдяки унікальній збереженості дерев’яної забудови XI-XIII ст., характерної для середньовічних міст Київської Русі є високоякісним джерелом для вивчення та реконструкції історичного минулого столиці Київської Русі».