• In English
 • Напрацювання по Національному енергетичному і кліматичному плану будуть презентовані на Конференції ООН щодо змін клімату, - Юлія Свириденко
  Міністерство економіки України, опубліковано 23 жовтня 2023 року о 18:12

  Україна та ЄС продовжують обговорення Національного плану з енергетики та клімату  (НПЕК), який необхідно буде реалізувати для інтеграції нашої країни до ЄС. Про це йшла мова під час зустрічі Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки України Юлії Свириденко із директором Секретаріату енергетичного співтовариства Артуром Лорковським.

  «Під час зустрічі обговорили прогрес у розробці Національного енергетичного і кліматичного плану та реформи корпоративного управління державних енергетичних підприємств. Для нас важливо при розробці НПЕК поєднувати одночасно відновлення української енергетики і майбутній «зелений» перехід. Тому із європейськими колегами обговорили перспективні напрямки розвитку українського енергетичного сектору на найближчі роки. Мова також йшла про перспективи декарбонізації, розвитку ринку відновлювальної енергетики, можливості зберігання європейського газу в українських газових сховищах, а також збільшення видобутку газу в Україні та перспективи його експорту до ЄС в майбутньому», - розповіла Юлія Свириденко.

  Також сторони обговорили перспективи запровадження спільних аукціонів  з продажу доступу до міждержавного перетину електроенергії між Україною, Румунією, Угорщиною, Словаччиною та Польщею на базі загальноєвропейської аукціонної платформи JAO. Це має не тільки створити стимули для інвестицій у виробництво електроенергії в Україні, а й забезпечити повну інтеграцію вітчизняного енергоринку до ринку Європейського Союзу в 2025 році.

  Своєю чергою Артур Лорковські наголосив, що потрібно дотримуватися трьох основних принципів - забезпечення незалежності регулятора в сфері енергетики, відкритості і прозорості ринків газу та електроенергії, а також проведення реформи корпоративного управління державних енергетичних підприємств в Україні.

  Сторони домовились спільно презентувати напрацювання по НПЕК на Конференції Організації Об'єднаних Націй  щодо змін клімату (COP28), яка відбудеться на початку грудня.

  Довідково

  Початково НПЕК розроблялися державами-членами ЄС у рамках Енергетичного Союзу. Ці плани покликані посилити процес управління між ЄС та державами-членами, забезпечити відповідність міжнародним зобов’язанням щодо клімату, підвищити прозорість політики держав-членів та врегулювати їх взаємодію.

  Як договірна сторона Енергетичного Співтовариства, Україна також взяла на себе зобов’язання розробити власний НПЕК. План має охоплювати період до 2030 року та містити прогноз до 2050 року.