• In English
 • На Всеукраїнському форумі «Україна 30. Екологія» Костянтин Гура розкрив значну роль енергоефективності в декарбонізації та розвитку економіки

  Кроки на шляху декарбонізації економіки та покращення екології України – тема, яку обговорили учасники першої сесії Всеукраїнського форуму «Україна 30. Екологія», організованого під егідою Офісу Президента України та Кабінету Міністрів України.

  Під час виступу т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура повідомив про напрацювання Агентства та акцентував на важливості крос-секторального розвитку сфери енергоефективності, щоб досягти реальних результатів зі скорочення використання викопних видів палива та відповідно викидів СО2.

  Костянтин Гура звернув увагу учасників на два показники: «7,5 млрд доларів – саме стільки Україна сплатила за імпорт енергоресурсів у 2020 році. Утричі – саме у 3 рази рівень енергоємності економіки вищий, ніж в Європі. У цій парадигмі знаходиться наша держава».

  Водночас Україна має як міжнародні зобов’язання, так і національні цілі щодо підвищення рівня енергоефективності та розвитку використання відновлюваних джерел енергії. Це ті напрями, які безпосередньо впливають на зменшення викидів СО2, а також є економічними драйверами.

  Як пояснив Костянтин Гура, у рамках, наприклад, програми «теплих кредитів» за 6 років держава витратила 3,3 млрд грн на компенсації, але залучила 9,9 млрд грн приватних інвестицій в енергоефективність. На кожну гривню є додатково 2,7-3 грн нових капіталовкладень.

  «Ми наголошуємо на тому, що маємо запровадити нову цільову програму з енергоефективності на наступні 5 років. Це дасть додану вартість нашій економіці. Ця програма дозволить залучати кошти та стимулювати модернізацію не лише житлового, а й іншого секторів: бюджетної сфери, підприємств, транспорту, а також розвиток біоенергетики», - наголосив Костянтин Гура.

  Що стосується біоенергетики, це клондайк можливостей, щоб зменшити та замістити споживання традиційних енергоресурсів.

  «Вже сьогодні в Україні теплова енергія з альтернативних джерел енергії є дешевшою на 10%, ніж з газу. Це відображається і на вартості наших платіжок. Тому, з одного боку, можна зменшити використання газу, а з іншого – платити менше», - підкреслив Костянтин Гура.

  Крім державної підтримки, необхідно створювати умови та дієві механізми для «зеленого» фінансування. Один з них – «зелені» облігації. Відповідний закон набуде чинності з 1 липня цього року.

  «За енергоефективністю та «зеленою» енергетикою – майбутнє! А ще чисте довкілля, здоров’я наших дітей, нові інвестиції, робочі місця! – впевнений Костянтин Гура. - І все задумане можливе, якщо буде синергія трьох складових, а саме: політична воля, зрозумілі інструменти реалізації політики та громадська думка».