• In English
 • На міжнародному семінарі у Харкові розглянули особливості проведення Європейського року культурної спадщини
  Міністерство культури України, опубліковано 12 квітня 2018 року о 17:03

  Перший модуль «Європейський рік культурної спадщини» міжнародного семінару «Культурна спадщина як ресурс розвитку. Можливості в рамках європейських програм», який триває у  Харкові, представили Тетяна Шульга (Представництво Європейського Союзу в Україні) і Дорота Пишна-Нігге (голова групи Європейського року культурної спадщини 2018 р.)

  Зокрема, Дорота Пишна-Нігге розповіла про Європейський рік культурної спадщини, який став позитивною цінністю об’єднаної Європи та відзначає  багатство європейської культурної спадщини.

  «Це дебати про спільні цінності, про спільну ідентичність  та про культурну спадщину, як ресурс для майбутнього. Це те, що важливо для нас. Ми говоримо про культурну спадщину не лише як про щось минуле, а як про ресурс для молоді майбутнього. Очевидно, що це надає нам сенсу єдності з Європою. Це також можливість говорити про те, як зберегти культурну спадщину, як використовувати її, як пропагувати. Ми говоримо про традиції, про навички, про все, що стосується творчості  і збереження традицій», - говорить Дорота Пишна-Нігге.

  У своїй презентації вона пояснила, чому рік було присвячено саме проблемам збереження та охорони  культурної спадщини. На думку Дороти Пишне-Нігге, це необхідно для заохочення спільного використання та оцінки європейської культурної спадщини, підвищення обізнаності про спільну історію та цінності, а також для кращого захисту, повторного використання, покращення валоризації та пропагування європейської культурної спадщини.

  Окремо спікер зупинилася на організації заходів, які б допомагали комунікувати представникам професійного середовища з різних країн, а також долучати до питання охорони культурної спадщини молодь. Зокрема, вона розповіла, що буде проведено три масштабних заходи, серед яких Європейський фестиваль молоді та Саміт культурної спадщини.

  «Заплановано проведення понад 100 заходів на європейському рівні, присвячених культурній спадщині. Більш ніж 7840 заходів на загальнонаціональних рівнях. Я думаю, що такі заходи цікаві не лише для професійного середовища, а передусім молоді. Відбудеться багато семінарів, практикумів, громадських подій, а також музичних фестивалів. Це буде фантастична можливість зробити культурну спадщину ближче до людей. Для проведення заходів було обрано 10 основних тем, які ґрунтуються на основних принципах – сталість, залучення, захист та інновації», - розповіла голова групи Європейського року культурної спадщини 2018 р.

  Тетяна Шульга у своїй презентації акцентувала увагу на  історії партнерства між Україною та ЄС, а також яким чином Україна може долучитись до існуючих практик охорони культурної спадщини в Європі. Зокрема, вона розповіла про нову програму ЄС в Україні, що здійснюється Британською Радою – Cultural bridges та роботу, яка здійснюється в рамках програми Креативна Європа.

  «Відповідно до політичного діалогу, з’являється культурна співпраця в контексті технічної допомоги. Тобто, допомоги, яка реалізується ЄС у вигляді проектів на території України», - говорить Тетяна Шульга.

  Так, програма Cultural bridges пропонує міжнародні гранти на національні та міжнародні  проекти,  а проекти Horizon 2020, COSME та Erasmus+  дають інші можливості для культури і культурної спадщини

   «Визначення культурної спадщини набагато ширше, ніж прийнято уявляти. Потрібно розширити уявлення і думати поза музеями і пам’ятками. Це і нематеріальні ресурси – оцифровані матеріали, зокрема, кіно спадщина. Культурна спадщина - це не лише старовина і те, що представляє певний історичний період. Це все успадковане у всіх формах і аспектах. Коли ми починаємо бачити спадщину таким чином -  ми бачимо і інновації, зокрема дигіталізацію, різноманітну доповнену реальність - все це все культурна спадщина», - додала  вона.