• In English
  • Мистецтво застосування санкцій: МКІП разом із НАЗК розпочинають роботу в межах Art Sanct Task Force

    За даними ЮНЕСКО, в Україні вже пошкоджено понад 230 культурних об'єктів, багато з них було пограбовано окупантами .За даними української сторони, станом на 01.02.2023 пошкоджено або зруйновано понад 1500 об‘єктів культурної спадщини та культурної інфраструктури.

    Окрім того, все частіше фіксують факти, коли важливі археологічні знахідки, книги, предмети народного та образотворчого мистецтва з України виставляються на продаж на різноманітних аукціонах та в галереях по всьому світу.

    Протидіяти цьому віднині будуть Міністерство культури та інформаційної політики і Національне агентство з питань запобігання корупції, які розпочали спільну роботу в межах робочої групи Art Sanct Task Force.

    Завданням робочої групи визначено відстеження порушення санкцій у світових операціях на ринку мистецтва та запобігання незаконній торгівлі предметами мистецтва і старовини, що були викрадені окупантами в Україні під час війни.

    «У співпраці з українськими та світовими представниками арт-ринку, міжнародними експертами, зокрема членами Art Sanct Task Force та Стенфордською міжнародною робочою групою з російських санкцій, ми плануємо повністю змінити підхід до санкцій в мистецькій сфері. НАЗК має досвід створення інноваційних IT-продуктів. Відсутність єдиної бази викрадених під час війни українських предметів мистецтва сприяє їх незаконному обігу. Ми плануємо створити спеціальну базу даних предметів мистецтва, викрадених з українських приватних і державних колекцій, з метою їх ідентифікації та повернення в Україну. Окремо буде вестися робота з недопущення обходу санкцій, тобто пошуку мистецьких активів підсанкційних росіян, подальшої заморозки цих активів, конфіскації та, у майбутньому, передачі Україні. Ми плануємо об’єднати ці об’єкти в рамках однієї бази, що спростить доброчесним учасникам арт-ринку проведення “санкційних” перевірок та ускладнить для російських олігархів продаж таких активів», – зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков

    Нагадаємо, що від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну НАЗК разом з Міністерством закордонних справ України (МЗС), Службою безпеки України (СБУ), Міністерством юстиції України та іншими інституціями почало роботу над формуванням санкційних списків росіян, причетних до розв’язання війни проти нашої держави.

    Роль НАЗК у санкційній політиці передбачена в Дорожній карті індивідуальних санкцій, розробленій Стенфордською міжнародною робочою групою з російських санкцій.