• In English
 • МОЗ запроваджує використання оцінки медичних технологій
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 04 березня 2019 року о 12:12

  Міністерство охорони здоров’я України запроваджує використання оцінки медичних технологій.

  Це науковий підхід визначення, які лікарські засоби і медпослуги доцільно фінансувати та закуповувати державою за кошти платників податків. Міністерство планує, що цей метод стане основним для визначення пріоритетів в українській системі охорони здоров’я.

  Метод оцінки медичних технологій використовують у більшості країн ЄС. Оцінку проводять окремі експертні органи, кінцева мета яких – знайти найоптимальніший метод лікування через порівняння його клінічної ефективності та вартості і рекомендувати його Міністерству охорони здоров’я. На основі цих експертних висновків МОЗ має обрати найефективніше лікування для окремих захворювань та станів, яким можна охопити якомога більшу кількість пацієнтів.

  «ОМТ ґрунтується на наукових засадах та застосовується багатьма країнами у всьому світі, щоб допомагати керівникам приймати раціональні та обґрунтовані рішення щодо технологій та лікарських засобів, які матимуть оптимальну цінність для населення», – зазначила пані Сьюзан К. Фріц, Регіональний директор Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні, Молдові та Білорусі.

  Метод ОМТ використовують не лише для обрання технологій лікування вже існуючих захворювань. Його можна використовувати і для розвитку профілактичних напрямків охорони здоров’я. Наприклад, метод оцінки технологій може визначити, які вакцини чи діагностика мають бути обов’язковими, щоб попередити розповсюдженість окремих хвороб серед населення.

  «Науковий підхід визначення пріоритетів у лікуванні – це ще один крок до ефективної моделі охорони здоров’я, що забезпечувала би більш тривале та якісне життя українців. Ми вже створили окремий експертний орган з оцінки медичних технологій при Державному експертному центрі. Наша мета – розвинути його до окремої незалежної Агенції з оцінки медичних технологій, адже ми потребуємо використання такого підходу не лише для розширення програми реімбурсації чи удосконалення Нацпереліку, але й в перспективі для формування гарантованого пакета медичних послуг та перегляду номенклатур державних закупівель»,- зазначив заступник Міністра охорони здоров’я Роман Ілик.

  Наразі Міністерством охорони здоров’я створено окремий департамент з оцінки медичних технологій на базі Державного експертного центру МОЗ України, де вже працюють 26 експерти. До кінця року до команди планують залучити додатково щонайменше 10 експертів. На основі цього департаменту МОЗ в подальшому має на меті створити окремий незалежний орган з оцінки медичних технологій.

  У рамках розвитку нового для України напрямку 28 лютого 2019 року в Києві пройшов перший Національний форум з оцінки медичних технологій. Близько 120 учасників-представників зацікавлених сторін – державних органів та установ, наукових та навчальних закладів, пацієнтських організацій, організацій міжнародного розвитку, донорів та індустрії – зібралися, щоб долучитися по стратегічної дискусії та створити дорожню карту з використання методу оцінки медичних технологій. Форум слугує платформою для обміну найкращими світовими практиками. Національний форум з ОМТ проводиться Міністерством охорони здоров'я України за підтримки проекту SAFEMed («Безпечні та доступні ліки») Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

  Довідково

  Оцінка медичних технологій (ОМТ) допомагає у прийнятті стратегічних рішень у сфері охорони здоров’я. Рекомендації ОМТ формуються в процесі науково обґрунтованого прийняття рішень щодо медичних технологій для забезпечення найкращого використання ресурсів. В усьому світі ОМТ вважають найкращим інструментом для розгляду існуючих та нових медичних технологій, щоб визначити всі послуги в системі охорони здоров’я, що фінансуватимуться за державні кошти.

  Для України пріоритетними завданнями є підготовка рекомендацій для Міністерства охорони здоров’я щодо фінансування за державні кошти усіх послуг в системі охорони здоров’я, а саме: визначають, які високовартісні та інноваційні лікарські засоби закуповують за державний кошт, формують перелік лікарських засобів, що підлягають реімбурсації (відшкодуванню вартості), здійснюють оцінку медичних та оперативних процедур для включення до національних і регіональних урядових програм державних закупівель в охороні здоров’я.