• In English
 • МОЗ: З якими симптомами слід звертатися до психолога, а з якими — до психіатра
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 26 вересня 2023 року о 11:34

  Згідно з результатами міжнародного дослідження, проведеного у серпні 2023 р. в 11 країнах світу, в середньому лише один з семи випадків психологічного розладу діагностується фахівцями. При цьому у Німеччині, Великобританії та США цей показник становить 1 з 4 випадків; а у Бразилії, Аргентини, Хорватії, Ізраїлі, Японії, Польщі та Туреччини – 1 з 10. В Україні ж діагностованим є лише 1 з 50 випадків ментальних розладів!

  Такий низький рівень виявлення психічних розладів в нашій країні, у першу чергу, спричинений відсутністю культури звернень по психологічну допомогу до фахівців. І хоча протягом останніх місяців все більше українців користуються професійними психологічними послугами, стигма та низький рівень обізнаності щодо психічного здоров’я впливає на рівень звернень до спеціалістів та, відповідно, кількість діагностованих випадків.

  У сфері охорони психічного здоровʼя послуги надають психолог, психіатр і психотерапевт. Крім того, нині в України з питаннями психічного здоровʼя можна звернутися також до сімейного лікаря. Тож, якщо маєте проблеми із ментальним здоровʼям – зверніться до фахівця. Нижче розповідаємо, до якого саме.

  За яких проявів варто звернутися до психолога?

  Психологи спеціалізуються на вивченні поведінкових та розумових процесів, на тому, як люди взаємодіють з навколишнім середовищем і з іншими людьми. Вони допомагають впоратися з психологічними та міжособистісними проблемами, стресовими подіями, подолати залежності тощо.

  Зверніться до психолога, якщо ви:

  • переживаєте травматичні події та зміни в житті,
  • втратили близьку людину,
  • схильні до тривожних очікувань,
  • маєте певні психологічні або міжособистісні проблеми,
  • для особистісного зростання.

  Психологи зосереджені на наданні психологічної допомоги із застосуванням доказових методів і підходів, які не передбачають призначення ліків.

  За яких проявів варто звернутися до психіатра?

  Психіатр займається діагностикою та лікуванням психічних розладів: діагностує й здійснює експертизу психічних захворювань, визначає потрібні медикаменти, коригує лікування. Мета його роботи – зробити симптоми менш явними або усунути їх взагалі.

  Зверніться до психіатра, якщо ви маєте:

  • емоційні порушення, невротичні стани, у т. ч. після пережитого травматичного досвіду;
  • розлади настрою (апатія, депресивні розлади та ін.);
  • тривала тривога; панічні атаки, фобії;
  • тривалі розлади сну (безсоння, порушення засинання, короткочасний сон);
  • навʼязливі думки;
  • розлади харчової поведінки;
  • слухові або зорові галюцинації;
  • думки про завдання собі або іншим ушкоджень, суїцидальні думки тощо;
  • розлади поведінки; порушення спілкування з навколишніми;
  • залежності.

  В Україні пацієнти з психіатричними розладами можуть отримувати безоплатну медичну допомогу. Навіть якщо через війну вони були змушені покинути свій дім і перемістилися в межах країни.

  За яких проявів варто звернутися до психотерапевта?

  Психотерапія – вузька спеціалізація. Психотерапевт не призначає медикаментозне лікування, але найчастіше використовує специфічні психотерапевтичні методи. До арсеналу психотерапевтичних методів відносяться: когнітивно-поведінкова терапія, діалектична поведінкова терапія, гештальт терапія, позитивна психотерапія, психоаналітична терапія та інші.

  До психотерапевта варто звертатися, якщо ви маєте психічні та поведінкові розлади, обумовлені внутрішнім конфліктом чи зовнішніми чинниками.

  За яких проявів варто звернутися до сімейного лікаря?

  За будь-яких проявів психологічних розладів ви можете звернутися до свого сімейного лікаря. Він надасть допомогу у межах своєї компетенції, а за потреби – скерує до вузького спеціаліста (невролога, психолога, психіатра тощо).

  Щоби спростити для пацієнта пошук закладу та фахівця, який може надати послуги з охорони психічного здоровʼя, Нацслужба здоровʼя за підтримки МОЗ створила дашборд «Надавачі медичної допомоги за напрямом “Психологічна та психіатрична допомога”». Це справжня база даних, що містить усі медзаклади, які безоплатно для пацієнта надають психологічну та психіатричну допомогу за договором із НСЗУ. На сьогодні тут зібрані дані про 10 000 лікарів, які надають допомогу у понад 3 750 медзакладах.

  На дашборді у кілька кліків можна побачити усі медзаклади, що надають психологічну чи/та психіатричну допомогу в обраній області або населеному пункті, а також їх адреси та контактний телефон.

  Піклуйтеся про себе і вчасно звертайтеся по допомогу, адже дбати про психічне здоров’я – це нормально, правильно і важливо.