• In English
 • МОЗ: Підвищення якості послуг із відновлення людини — запорука створення найсильнішої в Європі системи реабілітації
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 10 січня 2024 року о 17:42

  Підвищення якості послуг із відновлення людини — запорука створення найсильнішої в Європі системи реабілітації. Це наш обов’язок перед Героями, які боронять країну від ворога, попри морози, втому та безперервні атаки окупантів. Саме зараз заради кожного українця вони зі зброєю в руках, ризикуючи власним життям та здоров’ям, тримають фронт. 

  Аби допомогти кожному військовому та цивільному з травмами війни повернутись до повноцінного життя, реабілітаційна допомога має стати сучасною, доказовою, ефективною та доступною. 

  І хоча процес розбудови мережі реабілітаційних закладів на базі кластерних та надкластерних лікарень триває, вже є ті, які демонструють чудові результати та застосовують найкращі практики. Йдеться про реабілітаційні відділення, які визначені мультидисциплінарними центрами досконалості. Наразі їх шість. Кожен такий центр — осередок передового досвіду та взірець для інших представників галузі. 

  «Сьогодні підписано меморандуми про співпрацю МОЗ з лікарнями, де функціонують центри досконалості. Шість медзакладів — з Києва, Івано-Франківська, Дніпра, Ужгорода, Вінниці, Тернополя — вже демонструють найкращі підходи до надання реабілітаційної допомоги. Найсучасніші доказові методи реабілітації, мультидисциплінарний підхід, пацієнтоцентричність — не просто слова в цих медзакладах. Тут на практиці застосовують передовий досвід на благо пацієнтів. Пишаюся ними. Тепер наше завдання — масштабувати ці здобутки та продовжувати розвивати напрям реабілітаційної допомоги в сфері охорони здоров’я. МОЗ буде цьому активно сприяти та всіляко підтримувати, адже це взірець тієї сучасної якісної медицини, яку ми хочемо побудувати в Україні», — сказав Міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко.

  Мультидисциплінарні тренінгові центри — не про теоретиків, а про практиків, які чи не щодня стикаються з пацієнтами зі складними станами. Зокрема, з черепно-мозковою травмою, множинними ампутаціями або травмою спинного мозку. В таких випадках процес відновлення передбачає тривалу, кропітку, злагоджену та професійну роботу всієї команди. Тож практичний досвід фахівців із центрів досконалості, помножений на здобуті в кращих закордонних клініках знання та навички, неодмінно знадобиться кожному відділенню країни. 

  Повномасштабна війна не залишає часу на неквапливу трансформацію системи реабілітації. Вона не пробачає помилок та застосування недоказових чи застарілих методів. Центри досконалості покликані пришвидшити їх викорінення. Пострадянські практики відновлення людини, заміняють сучасні та ефективні інструменти реабілітації. Йдеться про активний, мультидисциплінарний, пацієнтоцентричний підхід. Він передбачає застосування виключно доказових методів, які вже не перше десятиріччя поспіль використовують в найпрогресивніших країнах Європейського Союзу.   

  Отже, мультидисциплінарні реабілітаційні команди, які пройдуть навчання у центрах досконалості, зможуть ефективно працювати з комплексними станами здоров’я, спричиненими війною, та розвинуть навички якісної і продуктивної комунікації з пацієнтами. Взаємодія з людиною, яка проходить відновлення, — надзвичайно важлива. Без неї про якісну реабілітацію не може бути й мови. Адже в центрі послуги — пацієнт, його потреби та побажання. 

  Втім, важлива не лише продуктивна комунікація з людиною, а й командна взаємодія. Саме тому навчання відбуватиметься за принципом «команда навчає команду». Це сприятиме опануванню мультидисциплінарного формату надання реабілітаційної допомоги та підвищенню рівня злагодженості членів команди. 

  Роль центрів досконалості не обмежиться освітньою діяльністю. Вони також стануть осередками впровадження нових доказових методів надання реабілітаційної допомоги та хабами для обміну знаннями й розвитку спільноти фахівців із реабілітації. 

  Аби стати такими хабами, підвищувати кваліфікацію, доведеться як «учням», так і «вчителям». Фахівці з центрів досконалості обов’язково продовжуватимуть безперервний професійний розвиток. Для цього Міністерство охорони здоров’я зібрало з визначених реабілітаційних відділень освітні потреби. Й вже почало відправляти мультидисциплінарні команди на навчання, зокрема за кордоном. 

  Для оцінки професійних потреб і спроможностей визначених мультидисциплінарних реабілітаційних команд МОЗ залучатиме зовнішніх експертів — фахівців із кращих іноземних реабілітаційних центрів.

  Зауважимо, що медзаклади, в яких відбуватиметься навчання, — повністю відповідають логіці реабілітаційних маршрутів. Отже, сприятимуть розвитку спроможної реабілітаційної мережі.

  Нагадаємо, МОЗ розвиває спроможну мережу медзакладів, які надають сучасну доказову реабілітаційну допомогу. До мережі інтегровано неспеціалізовані стаціонарні реабілітаційні відділення. Це забезпечує можливість надання повноцінної допомоги пацієнтам із першого дня звернення з травмою, пораненням чи захворюванням. На підставі цієї концепції побудовано реабілітаційні маршрути, які дозволяють здійснювати ефективне скерування пацієнтів між гострим, післягострим та довготривалим реабілітаційними періодами.

  Наразі визначено такий перелік центрів досконалості:

  • Відділення гострої дитячої реабілітації НДСЛ «Охматдит».
  • Центр фізичної та реабілітаційної медицини КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради».
  • Відділення фізичної та реабілітаційної медицини КНП «Міська клінічна лікарня №4 Дніпровської міської ради».
  • Відділення фізичної та реабілітаційної медицини КНП «Обласний клінічний центр нейрохірургії та неврології Закарпатської обласної ради».
  • Центр реабілітації Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні ім. акад. О. І. Ющенка.
  • Нейрореабілітаційне відділення КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня».