• In English
 • МОН відновило формульний підхід до розподілу бюджетних коштів між закладами вищої освіти
  Міністерство освіти і науки України, опубліковано 12 квітня 2024 року о 11:18

  Міністерство освіти і науки України відновило формульний принцип у розподілі бюджетного фінансування між закладами вищої освіти. Відтепер розмір виділених державних коштів для кожного університету визначатимуть з огляду на 5 основних критеріїв, яким має відповідати заклад освіти. Йдеться про такі показники:

  • контингент студентів — загальна кількість тих, хто навчається за кошти державного бюджету;
  • наукова практика / діяльність — кількість коштів (приведено на одного працівника), які ЗВО заробив від надання науково-технічних, консультаційних послуг або отримав у формі грантів на наукові розробки;
  • інтернаціоналізація — місце в міжнародних рейтингах та/або участь у європейських проектах Еразмус+;
  • працевлаштування — відсоток випускників, які працевлаштовані (дані від Пенсійного фонду);
  • регіональний коефіцієнт — для підтримання закладів освіти найбільш вразливих, нині прифронтових регіонів.

  «Формульний підхід удосконалює механізм розподілу державних коштів між університетами. Адже він є прозорим, зрозумілим і справедливим. Формула має в основі математичний алгоритм і фактично відображає результати освітньої, наукової та міжнародної діяльності університету», — коментує нововведення заступник Міністра освіти і науки України Михайло Винницький.

  Одним із ключових критеріїв у розподілі державних коштів на ЗВО буде контингент студентів, тобто кількість вступників, які обрали навчання в конкретному ЗВО на державному замовленні.

  «Таким чином ми робимо крок до реалізації важливого принципу управління в системі вищої освіти — “гроші ходять за студентом”. Тобто державне фінансування залежить не від того, скільки потенційно міг би забезпечити той чи інший ЗВО, а від реальної кількості студентів, які обрали саме цей університет, виборовши право на навчання за кошти державного бюджету. Така модель допоможе підвищити адресність використання державних коштів», — додав Михайло Винницький.

  Формульний підхід розподілу фінансування між ЗВО був розроблений МОН ще у 2019 році та застосований із 2020-го. Утім, цей механізм розподілу коштів між університетами був тимчасово призупинений з початком повномасштабного вторгнення у 2022 році.

  «Так звана Формула вже довела свою ефективність у 2020-2021 роках, забезпечивши більшу прозорість у фінансуванні та потужну мотивацію закладів вищої освіти до реальної результативності роботи. Ці зміни мінімізували корупційні схеми та підвищили якість освіти ЗВО. Ми ретельно вивчили досвід попереднього впровадження цієї системи, врахували здобутки та зони росту, щоб Формула була стійкою як до військових викликів, так і до інших непередбачуваних обставин», — зазначив Михайло Винницький.

  Довідково

  Нагадаємо, у 2019 році відповідно до Постанови КМУ від 24 грудня 2019 р. № 1146 «Про розподіл видатків державного бюджету між закладами вищої освіти на основі показників їхньої освітньої, наукової та міжнародної діяльності» було ухвалено новий підхід до розподілу державних грошей між закладами вищої освіти. Згідно з цією Постановою було затверджено Формулу розподілу бюджетного фінансування між закладами вищої освіти, вона застосовувалася із 1 січня 2020 року.

  Упродовж 2022 і 2023 років формульний розподіл коштів між закладами вищої освіти було призупинено. У березні 2024 року уряд ухвалив зміни до механізму розподілу фінансування між закладами вищої освіти в Україні, внесенням змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 р. № 1146.