• In English
 • МОН підготує проекти рішень Уряду, які пришвидшать старт роботи Нацфонду досліджень – підсумок 2-ї Нацради розвитку науки і технологій
  Міністерство освіти і науки України, опубліковано 30 листопада 2018 року о 20:39

  Щоб Національний фонд досліджень (НФД) запрацював якомога швидше, на Уряд буде подано проект рішення, яке дозволить найближчим часом, не чекаючи процедури обрання виконавчого директора, зареєструвати Фонд як юридичну особу. Таке рішення, зокрема, було прийнято під час засідання Національної ради України з питань розвитку науки і технологій сьогодні, 30 листопада 2018 року.

  Насамперед це потрібно тому, що законом передбачена досить тривала, кількаетапна процедура обрання органів управління Фонду. При цьому саме вони мають здійснити реєстрацію НФД та запустити інші процеси для його роботи. Це може розтягнутися на кілька місяців 2019 року. Однак важливо, щоб Фонд якнайшвидше сформувався, отримав кошти як головний розпорядник та почав надавати грантову підтримку українським вченим.

  Щоб пришвидшити процедуру, планується, що Уряд уповноважить представника Наукового комітету Нацради здійснити державну реєстрацію Фонду як юридичної особи. Відповідне рішення підготує МОН з Науковим комітетом Нацради з питань розвитку науки і технологій та іншими зацікавленими сторонами.

  «Реєстрація дозволить нам нарешті відповісти суспільству на запитання: чому гроші фонду до цього часу знаходяться в бюджеті МОН? Та тому, що він не зареєстрований як юридична особа. Як тільки це буде зроблено і він відкриє власні рахунки, закладені на фонд кошти будуть передані йому як головному розпоряднику бюджетних коштів», – наголосила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

  Серед рішень Нацради також було схвалити обраний Ідентифікаційним комітетом персональний склад  Наукової ради фонду та рекомендувати Уряду його затвердити. Відповідний проект розпорядження КМУ має підготувати МОН протягом 2 тижнів. Після офіційного затвердження Кабінетом Міністрів складу Наукової ради її першочерговими завданнями буде розробка Порядку обрання, призначення та звільнення виконавчого директора, його заступників, керівників структурних підрозділів дирекції Фонду. Це дозволить запустити паралельні з реєстрацією процеси для старту роботи НФД.

  Одночасно також вирішуватимуть питання оплати праці працівників Нацфонду, його розміщення тощо.

  Інше важливе рішення Нацради стосувалося фінансування Фонду. На 2019 рік в Державному бюджеті на нього передбачено майже 262,5 млн гривень, що складає близько 4% від загального фонду фінансування науки в країні. На наступні роки Нацрада рекомендувала Міністерству фінансів забезпечити поетапне збільшення частки фінансової підтримки наукових і науково-технічних проектів через Національний фонд досліджень, з урахуванням таких показників:

  • 2020 року – не менше 10% загального фонду бюджетного фінансування науки.
  • 2021 року – не менше 15 % фонду бюджетного фінансування науки.

  Нагадуємо, що Уряд створив Національний фонд досліджень 4 липня 2018 року. Його основним завданням буде грантова підтримка фундаментальних і прикладних наукових досліджень, а також науково-технічних експериментальних розробок. Фонд розподілятиме кошти шляхом надання індивідуальних, колективних та інституційних грантів.