• In English
  • Міжнародний аудит: Діяльність Держфінмоніторингу щодо запобігання відмиванню коштів визнано результативною
    Державна служба фінансового моніторингу України, опубліковано 30 січня 2018 року о 16:48

    Завершено міжнародний аудит національної системи запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Про це повідомив Голова Державної служби фінансового моніторингу України Ігор Черкаський, наголосивши, що діяльність Держфінмоніторингу України визнано ефективною та результативною.

    Комітетом експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL) 30 січня п.р. оприлюднено Звіт за результатами п’ятого раунду оцінки України (https://rm.coe.int/fifth-round-mutual-evaluation-report-on-ukraine/1680782396).

    В цілому, Звітом підтверджено, що Україна є надійною юрисдикцією у питаннях боротьби з відмиванням коштів, фінансуванням тероризму та фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, яка не потребує спеціальних контрольних заходів (маяків) з боку Комітету Ради Європи MONEYVAL та FATF.

    Вказаний результат засвідчує безумовний прогрес у розбудові національної системи фінансового моніторингу та підтверджує зростаючу ефективність дій її усіх учасників.

    У світлі цієї події варто наголосити, що за підсумками перевірки Комітет MONEYVAL підтвердив значний рівень операційної та інституційної спроможності національного підрозділу фінансової розвідки - Державної служби фінансового моніторингу України за усіма рейтинговими параметрами.

    Крім цього, Звіт акцентує увагу на значному рівні міжвідомчої координації, якісному проведенні першої Національної оцінки ризиків, організації міжнародної співпраці, а також високому рівні регуляторно-наглядової діяльності, зокрема за банківським сектором та ринком цінних паперів.

    Також Звіт віддає належне зосередженій роботі, яка наразі триває для арешту та конфіскації коштів у випадках корупції та викрадення державних активів на вищих рівнях відповідно до національних ризиків відмивання коштів.

    Слід підкреслити, що за моніторинговим режимом Україна знаходиться на рівні таких країн членів FATF, як Австралія, США, Канада, Сінгапур, Данія, Швеція та Швейцарія.

    Позитивному рішенню MONEYVAL за результатами проведеної оцінки України, передував цілий ряд безпрецедентно складних організаційно-практичних заходів, які були здійснені та супроводжувалися Держфінмоніторингом упродовж всього процесу оцінки в рамках 5-го раунду, який тривав понад рік і був розпочатий ще у серпні 2016 року.

    У даному контексті варто відмітити, що значні зусилля Держфінмоніторингу були зосереджені на повноті інформаційно-аналітичного забезпечення міжнародних експертів, а також на координації спільних дій з державними органами України у цій сфері, зокрема Генеральною прокуратурою України, Національним антикорупційним бюро України, Службою безпеки України, Державною фіскальною службою України, Національною поліцією України, Національним банком України та іншими органами.

    Також процес оцінки відбувався за значної підтримки Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України.

    Держфінмоніторинг виступив основним модератором вищевказаної роботи на всіх етапах підготовки та проведення міжнародного оцінювання України, зокрема:

    I етап (вересень - грудень 2016 року) - заповнено, перекладено та надіслано до Комітету MONEYVAL детальні Запитальники (у тому числі з прикладами, статистичними даними та іншою професійною інформацією) з питань технічної відповідності законодавчої бази України Стандартам FATF, та ефективності функціонування системи фінансового моніторингу;

    ІІ етап (січень - березень 2017 року) - Держфінмоніторингом проведено практичні, методологічні та роз’яснювальні наради, зустрічі і тренінги для учасників системи фінансового моніторингу. Організовано та проведено близько 40 таких міжвідомчих тематичних заходів;

    ІІІ етап (23 березня - 8 квітня 2017 року) - Держфінмоніторингом організоване перебування в м. Києві виїзної місії Комітету MONEYVAL, в рамках якої проведено понад 70 зустрічей експертів з відповідними представниками української сторони;

    IV етап (квітень - вересень 2017 року) - Держфінмоніторингом забезпечено співпрацю з Секретаріатом Комітету MONEYVAL, яка включала телефоні конференції, консультації щодо опрацювання проекту Звіту;

    V етап (жовтень - грудень 2017 року) - Держфінмоніторингом забезпечено участь делегації України у засіданні «віч-на-віч» з представниками моніторингової місії у м. Страсбург, Французька Республіка (2 - 4 жовтня 2017 року) та подальше опрацювання проекту Звіту;

    VI етап (4 - 7 грудня 2017 року) - Держфінмоніторингом забезпечено організацію участі делегації України у засіданні робочої групи експертів та 55-му Пленарному засіданні Комітету MONEYVAL (м. Страсбург, Французька Республіка), на якому було затверджено Звіт за результатами п’ятого раунду взаємної оцінки України;

    VII етап (8 грудня 2017 року - 30 січня 2018 року) - Держфінмоніторингом взято участь у проведенні детального аналізу затвердженого Звіту, на предмет якості та послідовності, відповідно до затверджених процедур Комітету MONEYVAL по Україні.

    Як наслідок злагодженої та конструктивної роботи Держфінмоніторингу з Комітетом MONEYVAL, підсумковий Звіт широко та неупереджено висвітлює стан технічної відповідності і результативності заходів боротьби з відмиванням коштів, фінансуванням тероризму та фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення в Україні.

    Даний міжнародний документ подає аналіз рівня відповідності українського законодавства актуальним Рекомендаціям FATF, оцінку практичної дієвості та ефективності системи фінансового моніторингу в Україні та надає рекомендації щодо її удосконалення.

    Предметно, Звіт включає в себе комплексну рейтингову оцінку ситуації в Україні з питань запобігання та протидії відмиванню коштів, фінансуванню тероризму і фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та охоплює такі питання:

    проведення Національної оцінки ризиків і міжнародне співробітництво;

    регулювання, нагляд, оцінку приватного сектору та ризиків юридичних осіб;

    збирання, аналіз та розповсюдження фінансової інформації;

    розслідування та судове переслідування за відмивання коштів та фінансування тероризму;

    застосування конфіскації і цільових фінансових санкцій за фінансування тероризму та розповсюдження зброї масового знищення.

    У підсумку, за результатами оцінки технічної відповідності українського законодавства, Україна отримала позитивні рейтинги. Зокрема встановлено, що національне законодавство повністю відповідає 12-ти Рекомендаціям FATF, 20-ти переважно відповідає, 7-ми частково відповідає та одна Рекомендація не застосовується в Україні.

    За рівнем ефективності, відповідно до встановлених рейтингів, Україна отримала за двома Безпосередніми результатами рейтинг «значний», за вісьмома результатами – рейтинг «помірний» і за одним показником низьку оцінку.

    Звіт Комітету MONEYVAL визначив також цілий ряд конструктивних зауважень до роботи Національної системи фінансового моніторингу. В першу чергу вони стосуються необхідності підвищення ефективності:

    правоохоронно-судової системи, зокрема в частині удосконалення практичних заходів з розслідування кримінальних проваджень, арешту та конфіскації злочинних доходів;

    заходів щодо регулювання і нагляду за нефінансовими установами та професіями;

    запровадження порядку перевірки достовірності даних щодо кінцевих бенефіціарних власників;

    заходів щодо запобігання та протидії фінансуванню тероризму та щодо обізнаності приватного і неприбуткового секторів із відповідними загрозами, вразливостями та ризиками, пов’язаними із їхньою професійною діяльністю;

    заходів із запровадження всебічної, достовірної та неперервної адміністративної звітності у сфері фінансового моніторингу;

    приведення законодавчої бази, відносно злочинів з фінансування тероризму та цільових фінансових санкцій, у відповідність до міжнародних стандартів, тощо.

    Варто відмітити, що вказані Комітетом MONEYVAL пропозиції для України у повній мірі відповідають та кореспондуються з висновками, проведеної у 2016 році Держфінмоніторингом, Національної оцінки ризиків у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом і фінансуванню тероризму, зокрема щодо ризиків корупції, організованої злочинності, високого обігу готівки, проявів тероризму, відсутності секторальної оцінки ризиків фінансового сектору, неефективної санкційної політики, роботи правоохоронно-судової системи тощо.

    На сьогодні Держфінмоніторингом розпочато процес підготовки відповідного Плану дій щодо подальшого удосконалення системи фінансового моніторингу в Україні за результатами 5-го раунду оцінки MONEYVAL. Вказана робота визначена Держфінмоніторингом як першочергова та невідкладна.

    Державна служба фінансового моніторингу України, з урахуванням результатів 5-раунду оцінки, активно продовжуватиме вживати дієві та ефективні заходи в контексті подальшого розвитку внутрішньої співпраці та співробітництва з Комітетом MONEYVAL і міжнародною спільнотою з метою мінімізації негативного прояву глобальних і національних ризиків та з урахуванням необхідності неперервного і безперебійного функціонування  механізму запобігання та протидії загрозам відмивання коштів, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення