• In English
 • Мін’юст: Ірина Мудра провела зустріч із заступником омбудсмена Північної Македонії
  Міністерство юстиції України, опубліковано 03 червня 2022 року о 10:58

  2 червня у Міністерстві юстиції відбулася зустріч заступника Міністра юстиції України Ірини Мудрої із заступником Уповноваженого із захисту прав людини (Омбудсмена) Республіки Північна Македонія Йованом Андоновським.

  Ірина Мудра, привітавши заступника Омбудсмена Північної Македонії в Міністерстві юстиції України, зазначила, що наразі між двома країнами налагоджена ефективна міжнародно-правова співпраця та створена відповідна договірно-правова база, зокрема про правову допомогу в цивільних справах, а також співпрацю між двома міністерствами юстиції.

  Заступник Міністра юстиції поінформувала Сторону Північної Македонії про першочергові пріоритети роботи Міністерства в умовах збройної агресії російської федерації проти нашої держави.

  Наразі першочерговим пріоритетом для Міністерства юстиції України є створення належної юридичної основи для забезпечення компенсації збитків, завданих Україні російськими загарбниками, саме за рахунок російських активів в Україні та за кордоном. Наразі прийнято й підписано Президентом України відповідний закон.

  Також за участю національних фахівців та міжнародних юристів український Мін’юст розробляє концепцію щодо створення Комісії для компенсації збитків, завданих у зв’язку з російським вторгненням до України.

  Також Ірина Мудра зазначила, що з 2014 року Україна стикається з російською агресією, яка супроводжується безпрецедентними порушеннями міжнародного права.

  28 лютого 2022 року Європейський суд з прав людини отримав клопотання від Уряду України щодо надання Уряду російської федерації термінових тимчасових вказівок відповідно до правила 39 Регламенту Суду щодо «масових порушень прав людини, вчинених російськими військами під час воєнної агресії проти суверенної території України». Клопотання було зареєстровано за заявою № 11055/22, Україна проти росії (X), та було розглянуто Головою Суду.

  Враховуючи те, що масштабне військове вторгнення російської федерації призвело до численних жертв серед мирного населення, Уряд України розглядає можливість подати міждержавну заяву до ЄСПЛ у рамках вищезазначеного провадження.

  Така заява стосуватиметься не лише серйозних порушень прав людини з боку рф. Україна подаватиме цю заяву як таку, що становить міжнародний суспільний інтерес, і було б дуже добре, щоб до України приєдналися інші держави-члени Ради Європи, як держави-співзаявники.

  У відповідь Йован Андоновський запевнив, що Північна Македонія готова підтримати Україну та приєднається як держава-співзаявник до міждержавної заяви до Європейського суду з прав людини з огляду на масштабне військове вторгнення російської федерації, що призвело до численних жертв серед цивільного населення.

  Сторони також обговорили роботу Міністерства юстиції України щодо збору фактів порушень прав людини, які гарантовані Конвенцією, для передачі до ЄСПЛ, діяльність міжнародної спільноти щодо створення Спеціального кримінального трибуналу для розслідування та переслідування злочину агресії, скоєного політичним і військовим керівництвом російської федерації.

  Заступник Омбудсмена Північної Македонії запевнив Українську сторону у цілковитій підтримці нашої країни в такі важкі часи. Він повідомив, що наразі в Північній Македонії перебуває біля тисячі біженців з України. Уряд очікує збільшення чисельності та намагається створити для українських громадян належні умови перебування. Але існує декілька проблем, зокрема – забезпечення доступу до медичних послуг, системи освіти для українських дітей, а також на сьогодні проблемою є оформлення статусу біженця. Всі ці проблеми можливо швидко усунути шляхом укладення відповідних двосторонніх угод. У зв’язку з цим пан Андоновський висловив сподівання на підтримку Міністерства юстиції України у якнайшвидшому вирішенні цих питань.

  Ірина Мудра у свою чергу запевнила, що поінформує відповідні відомства про наявну проблему та нагальність її вирішення.