Сьогодні у Міністерстві у справах ветеранів України відбулося перше засідання новоствореного Координаційного штабу щодо впровадження державної ветеранської політики у громадах.
Участь у ньому взяли в.о. Міністра у справах ветеранів України Олександр Порхун, усі заступники Міністра, керівники профільних структурних підрозділів Мінветеранів, а в режимі онлайн – представники обласних військових адміністрацій та територіальних громад.
Олександр Порхун зазначив, що формування та реалізація нової державної ветеранської політики є одним з головних пріоритетів Плану діяльності Уряду на 2024 рік. І ефективність цієї роботи залежить не лише від Міністерства у справах ветеранів, а й безпосередньо від органів місцевого самоврядування та лідерів громад.
“Ми змінюємо підходи. Формування та реалізація ветеранської політики має відбуватися насамперед на місцях у громадах, зокрема, шляхом активної залученості місцевої влади та лідерів громад. Адже громади є першими, хто зустрічає наших ветеранів й ветеранок, які повертаються з війни. І тут вкрай важливим є створення належної ветеранської інфраструктури: від послуг до гідного вшанування пам’яті”, - зазначив очільник Мінветеранів.
Він поінформував про пріоритетні можливості, які наразі пропонує Мінветеранів для ветеранської спільноти у громадах.
По-перше, це забезпечення швидким, простим і якісним доступом до адміністративних послуг через створення “Єдиних ветеранських вікон” у ЦНАПах. Наразі їх налічується вже 992, проте вони мають бути у кожній українській громаді.
По-друге, при кожній ОВА мають бути створені самостійні структурні підрозділи з питань ветеранської політики. Це потужний інструмент, що підсилить реалізацію ветеранської політики у регіонах. Станом на сьогоднішній день такі підрозділи утворені у 14 ОДА та 27 РДА. А у Житомирській та Чернігівській областях вони є і на обласному, і на районному рівнях. Олександр Порхун закликав усі регіони вирішити це питання найближчим часом.
Також особливої уваги у громадах потребують питання психологічної реабілітації, навчання/перекваліфікації чи отримання вищої освіти з подальшим працевлаштуванням, забезпечення житлом, створення/підтримка ветеранського підприємництва. У кожному з цих напрямів при Міністерстві діють відповідні державні програми фінансування. Зокрема:
“За прогнозами після завершення війни, в Україні майже 5 млн осіб належатимуть до ветеранів війни та членів їхніх сімей, родин полеглих Захисників і Захисниць. І наразі роль місцевої влади та громад на шляху реінтеграції цих категорій до цивільного життя є надзвичайно важливою. Наша команда майже щотижня відвідує регіони, щоб особисто побачити, що вже реалізовано і як воно працює, а що треба ще змінити, запровадити. Онлайн ми завжди на зв’язку. Міністерство відкрито для всіх, ми ділимося досвідом, надаємо необхідну допомогу, консультацію. Тому закликаю об'єднувати спільні зусилля, робити все можливе, аби забезпечити гідне життя та умови для кожного ветерана, кожної ветеранки, членів їхніх родин і сімей загиблих, належний рівень підтримки та допомоги”, — наголосив Олександр Порхун.
Своєю чергою заступники Міністра у справах ветеранів України Руслан Приходько, Максим Кушнір, Фархад Фархадов та Руслана Величко-Трифонюк детально ознайомили представників ОВА та територіальних громад із своїми напрямками ветеранської політики, та надали фахові відповіді на ключові питання.
За підсумками першого засідання Координаційного штабу домовлено про спільне напрацювання пропозицій із реалізації ветеранської політики на місцях та проведення щотижневих засідань штабу для координації дій.