• In English
 • Мінсоцполітики про забезпечення прозорості протезування
  Міністерство соціальної політики України, опубліковано 15 грудня 2023 року о 15:30

  Міністерство соціальної політики постійно працює над тим, щоб протезування в Україні було доступне тим, хто цього потребує, процеси – прозорими і зрозумілими, а допоміжні засоби реабілітації відповідали за якістю всім міжнародним стандартам.

  Для цього протягом останніх двох років було запроваджено низку змін, які суттєво змінили ситуацію з протезуванням в країні.

  Наразі суттєво спрощена процедура звернення та отримання направлення за протезом. Це можна зробити в лікарні, де перебуває людина, через ЦНАП або ж електронному кабінеті особи з інвалідністю. Процес виготовлення протезу залежно від складності ампутації у середньому складає 45 днів. Головне – протезування в Україні є повністю безоплатним та гарантованим державою.

  Щоб кожна людина з потребою у протезі могла його отримати, держава запровадила прозорий механізм відшкодування коштів за виготовлення таких виробів протезним підприємствам.

  Так, на допоміжні засоби реабілітації (ДЗР), зокрема протези, встановлюються граничні ціни. Граничні ціни – це той максимум, який може коштувати виготовлення протезу, що покривається державою. Вони встановлюються із врахуванням ринкових цін, щоб протезне підприємство могло виготовити, а людина – отримати будь-який необхідний протез, навіть високофункціональний, і не залучати для того особисті кошти.

  Щоб запобігти завищенню цін з боку протезних підприємств, держава звільнила від оподаткування ввезення комплектуючих до відповідних виробів.

  Що стосується нагляду і контролю за виготовленими ДЗР, то для запобігання встановленню неякісних чи невідповідних комплектуючих працює механізм попереднього огляду допоміжного засобу реабілітації. В межах моніторингу забезпечення ДЗР до огляду також можуть залучатись представники соцзахисту чи територіальних відділень Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

  Важливою для користувачів ДЗР є можливість перевірити, отримуючи виріб на підприємстві, чи встановили на ньому саме ті комплектуючі, які були зазначені в документах. Це легко перевірити: всі основні комплектуючі мають серійний номер, його можна звірити з документами до ДЗР і упевнитися, що все в порядку.

  Крім того, нагляд за якістю всіх медичних виробів, зокрема, ДЗР, здійснює Держлікслужба. У 2024 році повноваження Держлікслужби проводити перевірки мають поновитися.

  Важливим є зворотній зв'язок від людей, які отримали протези. Щоб впевнитись, що протезування було проведено якісно, територіальні відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю щомісячно здійснюють опитування відповідних осіб.

  Результати таких опитувань потім направляються протезним підприємствам для реагування.

  Також передбачена і діє процедура, відповідно до якої кожна людина при отриманні засобу має перевірити можливість користування цим засобом і упевнитись, що він відповідає призначенню. У протилежному випадку – вона має можливість відмовитися від виробу. Тоді або підприємство виправляє недоліки за власний кошт, або людина може звернутися за таким виробом до іншого підприємства. Виготовлений для неї попереднім підприємством протез – оплачений державою не буде.

  Й одне з основних нововведень – визначення потреби в конкретному виробі здійснюється мультидисциплінарними командами. Саме до їх обовʼязків входить підібрати виріб, перевірити відповідність виробу призначенню під час його прийому. Мінсоцполітики і МОЗ працюють над збільшенням кількості таких команд, щоб всі призначення ДЗР здійснювались за їх участю.

  Мінсоцполітики продовжує працювати над вдосконаленням процедур забезпечення виробами, розширенням їх асортименту, актуалізацією ціни, контролю якості та підвищенням компетенцій фахівців.