• In English
 • Мін’юст: Євроінтеграція. 500 днів повномасштабної війни
  опубліковано 10 липня 2023 року о 11:06

  В умовах повномасштабної війни російської федерації проти України наша держава продовжує процес гармонізації українського законодавства до права Європейського Союзу. Прогрес з імплементації Угоди про асоціацію зріс на 9% порівняно з показником 2021 року. Про це зазначила генеральний директор Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Наталія Панчук.

  Наразі Україна виконала 91% зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію з ЄС у сфері «Юстиція, свобода, безпека, права людини».

  Попри щоденну боротьбу за право на існування, Україна продовжує наближати законодавство до європейських стандартів у сфері захисту прав людини, втілювати конституційне право кожного на професійну правничу допомогу в життя, розбудовувати електронні сервіси та спрощувати доступ громадян до публічних послуг.

  Сьогодні маємо наступні результати:

  Підписано Президентом ухвалений Верховною Радою України Закон України «Про адміністративну процедуру». Він виводить на новий рівень взаємовідносини між державою та громадянином і бізнесом, посилюючи правовий захист прав останніх. Закон запроваджує нові підходи до взаємодії органів влади з фізичними та юридичними особами. Він забезпечує та гарантує: 1) право особи на участь у розгляді справи у разі можливого негативного рішення щодо неї; 2) орієнтацію на позитивний результат, навіть якщо справу треба вирішувати довше; 3) максимальну збалансованість рішень публічної адміністрації; 4) уніфікацію підходів до вирішення справ та спрощення законодавства.

  Ратифіковано Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульську конвенцію). Її мета — захист жінок від різних видів насильства. Серед її цілей — недопущення насильства стосовно жінок, а також домашнього насильства, яке може бути вчинене й щодо чоловіків та дітей. Ратифікація Стамбульської конвенції посилює правовий захист постраждалих і забезпечує їм доступ до правосуддя, дає змогу захистити українських громадян, які постраждали від насильства не лише в Україні, а й за кордоном.

  Запроваджено пілотний проект залучення психологів до кримінальних проваджень за участю малолітніх, неповнолітніх осіб через регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Для цього створюється спеціальний Реєстр психологів. Залучення психологів до кримінальних проваджень за участю дітей допоможе уникнути повторного їх травмування та сприятиме захисту їхніх прав, а органам правопорядку та судам дасть можливість бути максимально ефективними і справедливими в кримінальному провадженні.

  Крім того, Мін'юст вже завершив перший етап первинної оцінки стану імплементації актів права Європейського Союзу (acquis ЄС) за такими переговорними розділами: Розділ 23 «Судова влада та фундаментальні права», Розділ 24 «Правосуддя, свобода та безпека». Було проаналізовано більше 1300 актів права ЄС.

  Процес первинної оцінки дозволяє державі-кандидату виявити прогалини та розбіжності між актуальним національним законодавством і нормами права ЄС. Це узгодження має вирішальне значення для того, щоб держава-кандидат могла ефективно імплементувати та застосовувати закони ЄС після вступу.

  Саме тому Україна розпочала процедуру селф-скринінгу, щоб до початку перемовин стосовно вступу України до ЄС мати перші результати такого аналізу і зрозуміти наші структурні проблеми, зокрема, щодо питань, які належать до компетенції Міністерства юстиції України: верховенство права, судова влада, фундаментальні права, судова співпраця в цивільних та кримінальних справах тощо. Ці питання є основоположними для нашого майбутнього членства в ЄС, і саме від них залежить прогрес щодо інших переговорних розділів.


  Головне про те, як Україна рухається до впровадження європейських стандартів, зокрема й у сфері юстиції, — ми розповідаємо на нашому сайті у рубриках «Європейська інтеграція України» та «Євроінтеграція».