• In English
  • Міністр фінансів під час виступу на G7: Cильна Україна відкриє нові можливості для торгівлі, інновацій та зростання в усьому світі
    Міністерство фінансів України, опубліковано 27 лютого 2025 року о 11:36

    Міністр фінансів України Сергій Марченко виступив онлайн на зустрічі міністрів фінансів, голів центробанків країн-членів G7, керівництва МВФ і Світового банку, Європейської комісії та ОЕСР.

    Стан фінансової системи у 2024 році, перспективи та виклики 2025 року, співпраця з Міжнародним валютним фондом та важливість продовження комплексної підтримки України – серед ключових тем виступу Міністра фінансів.

    Це перше засідання фінансового блоку у 2025 році під час головування Канади у G7. Сергій Марченко привітав Міністра фінансів Канади Домініка Леблана з початком головування у G7 та висловив подяку за стійку підтримку України від початку повномасштабного вторгнення рф.

    Представники Канади, ЄС, МВФ, Світового Банку, ОЕСР та інших країн і міжнародних організацій висловили підтримку народу України у боротьбі проти агресора та відзначили зусилля Міністерства фінансів у підтримці макрофінансової стабільності, а також імплементації реформ.

    Ключові тези виступу Сергія Марченка:

    Підтримка партнерів. Фінансова, військова та гуманітарна допомога, а також санкції проти агресора допомагають Україні ефективно протистояти рф та підтримувати фінансову стабільність в умовах екстремальної невизначеності.

    Від лютого 2022 року Україна отримала понад 118 млрд дол. США прямої бюджетної підтримки від ключових партнерів.
    2024. Зростання економіки у 2024 році становило 3,6%.

    Міжнародна фінансова допомога склала 41,7 млрд дол. США у 2024 році. Ці кошти були спрямовані для фінансування пріоритетних соціальних та гуманітарних видатків державного бюджету.

    Доходи загального фонду державного бюджету забезпечені податковою та митницею за підсумками 2024 року зросли на 490 млрд грн у порівнянні з 2023 роком.

    2025. Безпека і оборона – беззаперечний пріоритет державного бюджету. У 2025 році буде спрямовано 26,3% ВВП країни на безпеку та оборону.

    Потреба у міжнародному фінансуванні у 2025 році залишається значною і складає 39,3 млрд дол. США.

    Скорочення дефіциту бюджету прогнозується до 19,4% ВВП у 2025 році з 24% у 2024 році. Зберігається позитивна динаміка зростання доходів держбюджету – 128,2 млрд гривень у січні 2025 року, що на понад 10 млрд гривень більше за показник 2024 року.

    Співпраця з МВФ. Програма Механізм Розширеного Фінансування (Extended Fund Facility - EFF) є рекордною для України, адже було проведено вже шість успішних переглядів. Виконання всіх зобов'язань за програмою є пріоритетом Уряду України. Наразі триває місія щодо сьомого перегляду програми Extended Fund Facility.

    Реформи та європейська інтеграція. Програма Ukraine Facility стала основним фінансовим механізмом підтримки з боку ЄС з 2024 року. Україна вже виконала 41 захід, передбачений Планом України, що стало основою для позитивної оцінки Європейської Комісії за 4-й квартал 2024 року.

    Загалом, у результаті успішного виконання реформ у 2024 році Україна отримала 16,1 млрд євро підтримки від ЄС, у тому числі 3 млрд євро у формі грантів.

    Очікується, що Рада ЄС найближчим часом схвалить рішення про виділення нового траншу в розмірі 3,5 млрд євро, що дозволить Уряду і надалі фінансувати пріоритетні видатки.

    Україна залишається відданою порядку денному реформ, виконуючи свої зобов'язання за всіма програмами співпраці.

    Економіка воєнного часу та військові індустрії. Виробничий потенціал української оборонної промисловості зріс у декілька разів лише за останній рік. Це трансформує економіку та робить Україну лідером оборонних інновацій. Нові технологічні рішення розробляються і впроваджуються набагато швидше і дешевше, ніж традиційні оборонні програми в інших країнах з тривалими циклами проектування. Прикладами цьому є зростання кількості вироблених дронів, гаубиць «Богдана» та іншої зброї, що стримує агресора в Україні.

    Міністр фінансів закликав партнерів інвестувати в українську оборонну промисловість, адже це інвестиції в мирне майбутнє. Оборонні технології стануть одним з провідних драйверів швидкого економічного зростання в післявоєнний період.

    Насамкінець Сергій Марченко зауважив, що сильна, суверенна Україна, яка швидко відновлюється та інтегрується з ЄС, відкриє нові можливості для торгівлі, інновацій та зростання в усьому світі, забезпечуючи процвітання для наступних поколінь.